Slzenie očí

Najčastejšou príčinou slzenia očí býva nestabilný slzný film. Ide o formu suchého oka, kedy je sĺz veľa, no neudržia sa na očnom povrchu. Hoci je slzenie očí výrazné, samotný očný povrch paradoxne trpí nedostatkom sĺz. Pre stabilitu slzného filmu a jeho udržanie na oku je totiž dôležitá elastická vrstvička tuku na úplnom povrchu (lipidová vrstvá). 

Príčiny slzenia očí

1) Nekvalitné slzy

Nekvalitná lipidová zložka sĺz býva spôsobená postihnutím Meibomových žliazok vo viečkach. Tieto žliazky produkujú olej, ktorý vychádza z drobných otvorčekov (ústí) na okraji viečok. Do slzného filmu sa olej dostáva vďaka pravidelnému žmurkaniu. Olejový obsah môže však v niektorých situáciách zmeniť zloženie, hustne a potom zostává vo žliazkach. Tam sa hromadí, žľaza sa napína a postupne môže aj vplyvom vysokého tlaku zaniknúť. Zmena tvaru, skracovanie a úbytok (atrófia) Meibomových žliazok je normálny s pribúdajúcim vekom, no objavuje sa napríklad aj u mladých nositeľov kontaktných šošoviek alebo u ľudí pracujúcich často pri počítači. U kontaktných šošoviek sa uplatňuje mechanické dráždenie žliazok vo viečku tlakom šošovky, u práce na počítači zase znížená frekvencia žmurkania a neúplné žmurkanie, kedy sa obsah Meibomových žliazok nemôže dostávať na povrch oka, kde je potreba.
Ku zhoršenej funkcii Meibomových žliaz prispieva aj bakteriálny zápal okrajov viečka. Baktérie nepriaznivo pôsobí na okraje viečok, menia kvalitu ústia žliazok aj samotný tukový sekrét. 

Nález farbenia očného povrchu pri syndróme suchého oka

Rozvíja sa forma suchého oka, kedy sa sĺz vytvára dostatok, no neudržia sa na oku. Povrchová lipidová vrstva je nekvalitná, rýchlo sa rozpadá a vodná časť sĺz steká cez okraje viečok po tvári a je príčinou výrazného slzenia očí.
Slzenie očí je najvýraznejšie najmä pri prechode z tepla do zimy, pri silnom vetre alebo jazde na bicykli. Subjektívne príznaky môžu byť okrem slzenia aj  pálenie očí, najmä pri okrajoch viečok, podráždené a začervenané spojivky a zhoršená znášanlivosť kontaktných šošoviek. Táto forma syndrómu suchého oka typicky postihuje mladších pacientov a často je spojená s nosením kontaktných šošoviek, neliečenou refrakčnou vadou alebo dlhodobou a častou prácou na počítači. Ťažkosti pritom
 bývajú rovnaké alebo veľmi podobné na oboch očiach.

2) Nepriechodné slzné kanáliky a odstávanie viečka

Okrem syndrómu suchého oka existujú aj ďalšie dôvody pre zvýšené slzenie očí. Patrí k nim upchatie slzných kanálikovV tomto prípade býva slzenie očí asymetrické, to znamená, že výrazné slzenie postihuje iba jedno oko, zatiaľ čo druhé oko je v poriadku.

U starších pacientov sa na zvýšenom slzení často podieľa slabo priliehajúci okraj spodného viečka (ektropium), kedy slzný bod neprilieha k povrchu oka a slzy sa nemôžu odčerpávať do slzného kanálika a ďalej do nosa. Oba tieto stavy je však potrebné riešiť s očným lekárom. V prípade upchatia alebo zúženia slzných kanálikov vykoná očný lekár preplach či sondáž slzných ciest. U ektropia zvyčajne chirurgické ošetrenie dolného viečka.

Podráždenie okrajov viečok

Liečba slzenia očí pri syndrómu suchého oka

Ak je príčina slzenia v porušenom slznom filme, je liečba zameraná na stabilizáciu lipidové zložky a skvalitnenie zloženia sĺz. Odporúčajú sa pravidelné suché teplé obklady viečok ráno a večer s následnou jemnou masážou po dobu aspoň 2 týždňov. K nahrievanie odporúčame očnú masku Posiforlidktorá sa sama zahreje presne na takú teplotu, akú treba. Stuhnutý lipidový sekrét Meibomových žliazok sa po nahriatí roztopí a začne normálne prúdiť zo žliazok von do oka. Pokiaľ toto nahrievanie vydrží pacient po dobu 14 dní, je veľká nádej, že sa žliazky opätovne "rozcvičia" a zlepší sa ich funkcia. Okrem nahrievania sa odporúča v strave zvýšiť príjem zdravých tukov - tj. Omega-3 mastných kyselín (napr kompexní doplňok Protectum Omega 3) a v zime vitamín D.
Z voľnopredajných kvapiek sa k stabilizácii sĺz hodí najlepšie preparáty s obsahom lipidovej zložky. V našej praxi máme dobrú odozvu na kvapky
Cationorm, ktoré sú dobre znášané a poskytujú dlhodobú úľavu. Ak je súčasne prítomný aj zápal okrajov viečok (blefaritída), potom je nutné venovať pravidelne čas hygiene okrajov viečok napr. micelárnym roztokom Blephasol alebo gélom Blephagel.


Nenašli sa žiadne záznamy
Top