Spomalenie krátkozrakosti u detí
Dátum: 11. 9. 2023

Krátkozrakosť (po lat. myopia) je refrakčná očná chyba, ktorá spôsobuje, že človek nedokáže zaostriť do diaľky. Videnie do blízka je, naopak, veľmi dobré. Krátkozrakosť sa koriguje sklami s mínusovými dioptriami (rozptylkami).

Najčastejšou príčinou krátkozrakosti je fakt, že očná guľa rastie nekontrolovane smerom do dĺžky (odborne povedané, narastá tzv. axiálna dĺžka oka). Očko novorodeniat je maličké a celé detstvo postupne dorastá. Okolo šiesteho roku veku dosiahne oko optimálnu dĺžku 22 - 24 mm. To je hodnota, pri ktorej je dosiahnutá tzv. emetropia, teda stav, keď človek vidí dobre a nepotrebuje okuliare. Ak sa však rast oka v správnej chvíli nezastaví a ono rastie ďalej, takže dosiahne viac, než je ideálnych 22 - 24 mm, vznikne krátkozrakosť (myopia).  

Samotný nárast očnej gule nie je veľký – stačí však iba 1 mm predĺženia oka v jeho zadnej časti – tzv. nárast axiálnej dĺžky o 1 mm, a vznikne chyba -3,0 dioptrie.



Riziká a komplikácie vyplývajúce z krátkozrakosti

Predĺženie tzv. axiálnej dĺžky oka – teda to, že sa očná guľa pri svojom zadnom póle pretiahne, prináša okrem nepohodlia z rozmazaného videnia aj nezanedbateľné zdravotné riziká. Pretože vnútorná časť očnej gule je vystlaná veľmi jemným tkanivom – sietnicou – spôsobí natiahnutie gule zároveň aj roztiahnutie a stenčenie sietnice. Takto zdeformovaná sietnica je náchylnejšia na trhliny a degenerácie, ktoré sa na očiach s -3,0 dioptriami objavujú až 3-krát častejšie, ako na očiach bez dioptrií. Ak má napríklad oko -6 dioptrií, vzrastá až 9-násobne riziko odlúpnutie či natrhnutie sietnice. Ďalším rizikom je vyššia náchylnosť na glaukóm (zelený zákal) a kataraktu (sivý zákal). Všetky uvedené stavy ohrozujú zrak a ľuďom vo vyššom veku pre ne hrozí aj jeho úplná strata.

Tabulka ukazuje ako narastá riziko komplikácií u krátkozrakého oka oproti oku zdravému - bez dioptrie. 


sivý zákal (katarakta)odlúpnutie sietnicemyopická makulopatia
-1,0 až -3,0 Dioptrie2,13,12,2
-3,0 až -6,0 Dioptrií3,19,09,7
nad -6,0 Dioptrií5,521,540,6


Význam prevencie – manažmentu  

Pritom, čím viac sa oko predĺži, tým vyššie sú riziká následných zdravotných komplikácií. Preto je potrebné bojovať proti akémukoľvek ďalšiemu nárastu axiálnej dĺžky oka. V odborných kruhoch platí príslovie every millimeters matters – na každom milimetri záleží. To znamená, že každý milimeter, ktorým zabránime, aby sa axiálna dĺžka oka nežiaduco predĺžila, sa počíta!

Inými slovami – proti krátkozrakosti treba bojovať. Súčasnými metódami ju síce nedokážeme úplne vyliečiť, ale dokážeme spomaliť jej progresiu (ďalší nárast) priemerne o 40 – 50 percent.

V praxi to znamená, že dieťa, ktoré by bez liečby skončilo na -6 dioptriách, dokážeme pri vhodne zvolenom manažmente udržať na -3,0 dioptriách. A to znamená obrovský rozdiel – nielen vzhľadom na kvalitu jeho života, ale aj na možnosť eliminácie možných rizík a komplikácií pri vyšších dioptriách.

Príčiny progresie krátkozrakosti, teda jej zhoršovania – nárastu mínusovej dioptrie

Za príčinu prílišného rastu očnej gule sa ešte pred dvadsiatimi rokmi považovala iba dedičnosť. Čiže sa predpokladalo, že ak je krátkozraký jeden rodič, je 25-percentné riziko, že bude krátkozraké aj dieťa a že pri krátkozrakosti oboch rodičov, stúpa toto riziko na 50 percent. V poslednom čase sa však ukazuje, že enormné zvýšenie počtu krátkozrakých detí nemožno vysvetľovať iba genetickými príčinami. A začalo sa uvažovať o možnom vplyve prostredia, životného štýlu, práce do blízka, používania mobilných telefónov, tabletov, počítačov.

Zistilo sa, že na rast oka má naozaj vplyv blízkosť okolitých predmetov, t. j. tzv. optická štruktúra prostredia a spektrálne zloženie svetla, teda málo času stráveného vonku a naopak, veľa času v interiéri.

  • Prostredie pôsobí na to, aký veľký obraz vzniká na periférii sietnice. Ak sme v interiéri, sú všetky predmety blízko a obraz na periférii nášho zorného poľa je iný, než keď sme vonku. Práve objav, že periféria sietnice má vplyv na zhoršovanie dioptrií, bol pomerne zásadný a umožnil vývoj špeciálnych optických metód, ktoré brzdia ďalšie zhoršovanie krátkozrakosti.
  • Spektrálne zloženie svetla pôsobí prostredníctvom chémie v oku – množstvo vytvoreného dopamínu priamo ovplyvňuje poddajnosť očnej gule a jej náchylnosť na ďalší rast. Pobyt na dennom svetle, keď sa vylučuje dostatočné množstvo dopamínu, teda pôsobí preventívne proti zhoršovaniu zraku. Aby bol efekt denného svetla dostatočný, je potrebné stráviť vonku minimálne dve hodiny denne, celkovo 14 hodín týždenne. Pobyt vonku má však najlepší vplyv, ak sa ešte krátkozrakosť neobjavila. Len čo sa objaví, je už tento efekt nedostatočný a aby sa zhoršovanie krátkozrakosti spomalilo, treba pridať aj niektorú z ďalších metód.

Moderné metódy spomaľovania rastu krátkozrakosti

Výskum v oblasti detskej krátkozrakosti (myopie) je v posledných dvadsiatich rokoch enormný. Alarmujúca je situácia v ázijských krajinách, kde trpí krátkozrakosťou už viac ako polovica 10-ročných detí a odhaduje sa, že v roku 2050 bude krátkozraká polovica obyvateľstva sveta. Vďaka novým objavom sa v oku podarilo identifikovať komplikované mechanizmy, ktoré rozhodujú o tom, ako veľmi bude v detstve rásť a to otvorilo cestu novým metódam korekcie. Možno povedať, že aktuálne hľadáme takú korekciu, ktorá zlepší videnie, ale zároveň bude brániť ďalšiemu zhoršovaniu krátkozrakosti, alebo ho aspoň bude čo najviac brzdiť. Kým ešte pred niekoľkými rokmi sa na mínusové dioptrie predpísali iba klasické okuliare alebo šošovky, dnes už môžeme vhodne zvolenou stratégiou ponúknuť rodičom viac, než len korekciu zraku ich detí. Môžeme ponúknuť prevenciu, teda spomalenie ďalšieho zhoršovania zraku.


Okuliare na spomalenie krátkozrakosti

Prehľad možností – myopia control strategie

Dostupné možnosti modernej korekcie krátkozrakosti s dôrazom na spomalenie jej zhoršovania:

  • 1)     kontaktné šošovky na deň
  • 2)     kontaktné šošovky na noc (orto-k šošovky)
  • 3)     špeciálne okuliarové šošovky   
  • 4)      atropínové kvapky

Kontaktné šošovky na deň

Ide o kontaktné šošovky z mäkkého materiálu, podobné, aké sa používajú bežne u dospelých. Oproti bežným je pri týchto šošovkách rozdiel v mikroskopickej optike, nášmu oku neviditeľnej. Konkrétne ide o špeciálny optický dizajn nazývaný dual-focus (dvojité ohnisko). Ten zabezpečí, že videnie je v centre ostré, ale na periférii sietnice vzniká obraz, ktorý priamo dáva oku signál, aby zastavilo rast. To znamená, že oko nepodnecuje na ďalší rast, ako sa to deje pri klasických okuliaroch alebo šošovkách.

Kontaktné šošovky sa nasadzujú ráno, večer sa z očka vyťahujú. Na dosiahnutie najlepšieho liečebného efektu je ideálne nosiť tieto šošovky 6 až 7 dní v týždni, ale dobrý efekt majú, aj ak sa používajú 5 dní v týždni. Viac aj v našom článku blogu: "Kontaktné šošovky spomaľujú zvyšovanie dioptrií u detí".

Rodičia majú na výber dva varianty.

  • Jednodňový, keď sa nová sterilná šošovka ráno nasadí a večer jednoducho vyhodí. Aktuálne dostupné sú kontaktné šošovky MySight (CooperVision).
  • Trojmesačný, pri ktorom sa šošovka vyrobená na zákazku používa 3 mesiace. Aplikuje sa ráno, po celodennom nosení sa večer vytiahne. Na noc sa uloží do roztoku, ktorý ju dezinfikuje, a ráno sa dieťaťu opäť nasadí. Na našom pracovisku aplikujeme 3-mesačné šošovky BYO Premium MC, ktoré sú vyrábané na mieru pre každé oko podľa topografie rohovky. Šošovka rešpektuje priemer rohovky, jej zakrivenie aj prípadné asymetrie. Zabezpečí sa teda presné usadenie na oku bez pocitu cudzieho telieska. Výhodou je takmer neobmedzený dioptrický rozsah: do -25,0 dioptrie sféry a -6,0 dioptrie cylindra. 

Výhody kontaktných šošoviek:

  • Komfort, oslobodenie od okuliarov, vyššie sebavedomie detí.
  • Bezpečnosť pri nosení.
  • Pri jednodňovom variante sú minimálne nároky na starostlivosť (jednorazové použitie), ráno sa šošovka nasadí, večer vyhodí.
  • Trojmesačný variant - akákoľvek hodnota korekcie - aj pre velmi vyskoé dioptire a cylindre. 

Nevýhody

  • Šošovky sú náročnejšie na prvotné zvládnutie manipulácie so šošovkou; nasadzovanie a vyťahovanie sa môže zdať zložitejšie, ale to je vysoko individuálne.  

  • Jednodňové šošovky sú najpohodlnejšie, bez nárokov na starostlivosť, ale je to finančne najnáročnejší variant.
  • Obmedzený dioptrický rozsah - u šošoviek MySight - nie sú dostupné vo variante s cylindrom. Iba pre klasické mínusové dioptrie do hodnoty -10,0 dioptrie.

Kontaktné šošovky na noc

Kontaktné šošovky sa vkladajú do očí pred spaním a počas noci dokážu vykorigovať mínusové dioptrie až do hodnoty - 5 dioptrií. Šošovky sú podstatne menšie, než klasické mäkké šošovky a sú vyrobené z tenkého, ale pevného materiálu. Vďaka malej veľkosti a pevnosti je manipulácia s nimi pre rodičov jednoduchšia, najmä pri menších a citlivejších deťoch. Po zácviku dokáže rodič šošovku nasadiť do očka spoľahlivo a rýchlo, bez nutnosti spolupráce dieťaťa.

Ako veľkú výhodu rodičia vnímajú to, že šošovku nosia deti v noci, teda v čase, keď sú doma, pod rodičovským dohľadom. Odpadajú tak obavy, že by sa cez deň so šošovkou niečo stalo, že by dieťaťu vypadla, alebo ju stratilo.

Tento typ kontaktných šošoviek v noci veľmi jemne tlačí na povrch oka (rohovku) tak, že zmenia jeho tvar. Táto mikroskopická zmena tvaru oko vykoriguje – odstráni dioptrie. Ide prakticky o rovnaký efekt, ako pri laserovej operácii, pri ktorej sa z rohovkového tkaniva trvalo odparí tenká vrstvička a zmenou tvaru sa odstráni mínusová dioptria.  No na rozdiel od laseru sa pri nočných šošovkách dosahuje zmena tvaru iba akýmsi dočasným otlačením, takže efekt je prechodný – trvá približne 12 – 24 hodín. Potom sa rohovka postupne vracia do pôvodného tvaru a zhruba po 7 – 10 dňoch vyzerá opäť ako pred začiatkom nosenia. Prirovnávame to k otlačeniu lemu ponožiek na koži lýtka – otlačenie je viditeľné, ale ničomu neprekáža a postupne mizne.  

Pre deti, u ktorých sa dioptrie často menia, je to jediný spôsob korekcie, ktorý ich dokáže zbaviť okuliarov aj šošoviek cez deň. Deti túto metódu veľmi obľubujú práve preto, že pri nej cez deň nie sú nijako obmedzované – nezavadzajú im ani okuliare, ani nemusia dávať pozor na šošovky v očiach. Metóda je preto vhodná všade tam, kde by nosenie klasických šošoviek predstavovalo riziko infekcie (napr. vodné športy, plávanie), úrazu alebo straty (kontaktné športy, hokej a pod.).

Veľkým benefitom orto-k šošoviek je mimoriadna účinnosť na spomaľovaní progresie krátkozrakosti. Orto-k je prakticky najstaršia a najviac preskúmaná metóda. Účinnosť spomaľovania progresie krátkozrakosti sa v štúdiách uvádza okolo 50-65 percent. Bezpečnosť nosenia je vysoká a porovnateľná s klasickými kontaktnými šošovkami. Nočné šošovky sú dostupné vo variantoch sférické aj tórické. Životnosť šošoviek je jeden rok. Sú vhodné na akékoľvek korekcie v rozsahu od -0,75 až do -5,0 dioptrií a pre cylindre do -3,5 dioptrie. Viacej o konkrétnom type nočných šošoviek, ktroré aplikujeme v optike Fontána si môžte prečítať aj na oficiálných stránkách výrobcu

Výhody:

  • Maximálne pohodlie, aktívna časť dňa úplne bez okuliarov i bez šošoviek na očiach.
  • Vysoká účinnosť na spomaľovanie progresie krátkozrakosti; najstaršia metóda, dlhodobé výsledky spomalenia o 50-65 %.   
  • Jednoduchá manipulácia, dobre zvládnuteľná rodičmi.

Nevýhody:

  • Úvod do liečby je náročnejší kvôli častým kontrolám. Vyžaduje sa kontrola u nás ráno, hneď po prvom prespaní, následne po tretej a desiatej noci. Po nastavení prebiehajú kontroly po troch – šiestich mesiacoch.  
  • Vyššia náročnosť na dodržiavanie hygieny a starostlivosti o šošovky – čistenie a uchovávanie v roztoku (šošovka má trvanlivosť jeden rok, takže sa o ňu treba svedomito starať) + nosenie cez noc – vyššia miera usadzovania depozít (usadenín) na materiáli šošovky.  
  • Dioptrické obmedzenie – úplné oslobodenie od okuliarov, teda plná korekcia orto-k šošovkami je ideálna do hodnoty 3 – 4 dioptrií. V individuálnych prípadoch je možné korigovať až do 5 – 6 dioptrií, prípadne voliť kombinovanú terapiu – časť korigovať orto-k šošovkami a zvyšok slabými okuliarmi.  

Nočné kontaktné šošovky

Špeciálne defokusačné okuliarové sklá

Dieťa nosí okuliare tak ako doteraz, s tým rozdielom, že sú do nich zabrúsené sklá so špeciálnou optikou. Sú to tzv. defokusačné sklá, pretože navodzujú defokus, čiže slabšie dioptrie, v periférii sietnice. V súčasnosti sa celosvetovo študujú tri dizajny okuliarových skiel. Líšia sa podľa toho, akým spôsobom je navodený liečebný účinok v periférii sklíčka. Princíp opäť počíta s tým, že pri priamom pohľade musí byť zachovaná potrebná dioptria na ostré videnie, ale na okrajoch šošovky je dioptria nižšia, tak, aby na perifériu sietnice dopadal taký obraz, ktorý nepodporuje ďalší rast oka, a teda nezvyšuje krátkozrakosť.  

Z vyššie uvedených typov už sú na Slovensku v súčasnosti schválené a dostupné všetky tri typy. V optike Fontána máme najlepšie skúsenosti s týmito šošovkami: 

  1. okuliarové šošovky MYCON od nemeckého výrobcu Roddenstock. Tieto sklá sú na prvý pohľad na nerozoznanie od bežných skiel, takže sú esteticky veľmi prijateľné. Navyše sú dostupné vo všetkých materiáloch, vrátane vysoko stenčených, takže perfektne vyzerajú aj pri vyšších dioptriách. Dioptrický rozsah je široký, až do -14,0 dioptrií. Efektivita na spomalenie nárastu krátkozrakosti sa uvádza okolo 50%. 
  2. okuliarové šošovky Stellest od francúzskeho výrobcu Essilor. Tieto sklá využívajú najnovšiu technológiu natmelených asférických mikrošošoviek. Tie sú usporiadané ako retiazky do sústredných kružníc, ktoré vidno iba pri určitom uhle. Videniu nijako neprekážajú, no na sietnici oka vytvárajú presne definovanú 3-rozmernú oblasť rozostreného svetla - tento typ rozostrenia sa u zvierat preukázal, ako veľmi silný signál pre zastavenie rastu oka. Aktuálne majú tieto sklá veľmi dobré výsledky aj v klinických štúdiách - popisuje sa až 67% spomalenie nárastu dioptrie oproti deťom korigovanými bežnými sklami. 

Veľkou výhodou u skiel Stellest je garancia výrobcu - pri náraste dioptrie o viac ako 0,5 dioptrie za 1 rok je poskytnutá bezplatná výmena. Čiže za cenu skla je garantovaná 

Výhody:

 Nie sú nutné špeciálne vyšetrenia, kontroly ani aplikácia kontaktných šošoviek.

Nevýhody:

  • Nižšia efektivita pri spomaľovaní zhoršovania očnej chyby (cca 40 percent vs. kontaktné šošovky cca 50-53 percent); kratšie obdobie sledovania, relatívne nová metóda.
  • Adaptácia na videnie cez sklá – videnie pri pohľade cez perifériu skla môže byť horšie – vyžaduje návyk.
  • Finančná náročnost - cena za jednu šošovku sa pohybuje v závislosti od typu materiálu od 90 do 250 EUR. 

Princip okuliarových šošoviek MyCon

Atropínové kvapky – farmakologická metóda

Kvapky spomaľujú nárast dioptrie vďaka ovplyvneniu akomodácie, teda schopnosti oka zaostrovať. To, aký je presný mechanizmus, je stále predmetom diskusií. V každom prípade, klinické štúdie dokázali, že počas aplikácie týchto kvapiek sa zhoršovanie dioptrií (krátkozrakosti) výrazne obmedzilo, až úplne zastavilo.

Ďalšie štúdie smerovali k zisteniu optimálnej koncentrácie liečiva. Atropín má totiž vo vyššej koncentrácii účinky na zreničku – rozširuje ju a na schopnosť zaostrovania ju oslabuje. Dnes sa preto používa osvedčená veľmi nízka koncentrácia 0,01 %, pri ktorej je zachovaný žiaduci liečebný efekt na spomalenie zhoršovania očnej chyby a vedľajšie účinky – široká zrenica alebo rozostrené videnie do blízka sa pritom neobjavujú.  

Tieto kvapky sa do očí kvapkajú denne pred spaním. Korekcia zostáva neovplyvnená, teda dieťa naďalej nosí svoje bežné okuliare alebo šošovky.

Výhody:

  • Bez nutnosti návyku na nové okuliare alebo šošovky  
  • Jednoduché použitie – rodičia iba kvapkajú do očí  
  • Finančne nenáročné – kvapky sú dostupné v lekárni na lekársky predpis bez doplatku  

Nevýhody:

  • Nutnosť pravidelného kvapkania  
  • Mierne podráždenie spojiviek po kvapnutí  
  • Výraznejšie riziko tzv. rebound-fenoménu (rýchlejšie zhoršovanie po vysadení liečby)  

Ktorý variant korekcie je pre moje dieťa najlepší a ako si vybrať?

To, ktorý variant je najlepší, je vysoko individuálne. Pri výbere vhodnej metódy berieme do úvahy množstvo faktorov – vek dieťaťa, číselnú hodnotu dioptrií, schopnosť manipulovať so šošovkami, riziko ďalšieho zhoršovania, výskyt dioptrií v rodine a samozrejme, aj finančnú náročnosť.

Na základe vyšetrenia vám vždy odporučíme to, čo by bolo najlepšie pre vaše dieťa aj pre vaše rodinné fungovanie. V priebehu času dieťa sledujeme, hodnotíme efektivitu zvolenej stratégie a podľa toho môžeme metódu meniť, alebo aj kombinovať (napríklad atropínové kvapky + orto-k, alebo jednodenné šošovky a okuliarové sklá). Prehľad aktuálných možností myopia control stratégie prinášá medzinárodný informačný portál "Myopia profile". Najnovšia infografika je ke stažení tu

Možnosti korekcie sú dnes bohaté, ide iba o to nebyť voči krátkozrakosti ľahostajnými. Pri včasnom záchyte dokážeme spoločne urobiť pre zdravie očí našich detí mnoho. V optike Fontána sme hrdí na to, že vám a vašim deťom dokážeme ponúknuť všetky dostupné metódy korekcie na jednom mieste. Disponujeme najmodernejším vybavením potrebným na aplikáciu všetkých typov kontaktných šošoviek i prístrojov na presné meranie axiálnej dĺžky oka. Stačí sa k nám objednať a rezervovať si vyšetrenie – kontrola zraku dieťaťa.


Top