Kontrola pri kontaktných šošovkách
Dátum: 11. 4. 2023
Kontrola je pre Vás, ak nosíte kontakné šošovky a neboli ste viac než 6 mesiacov na prehliadke. Počas kontroly hodnotíme stav predného segmentu oka (spojivky, rohovky, viečok) a vplyv nosenia šošoviek na zdravie Vašich očí. Odporúčame vhodnú starostlivosť a navrhujeme riešenia prípadných problémov (správny druh kvapiek, hygienu viečok, obklady, použitie tea tree oil). 

Kontrolu odporúčame vždy, ak nosíte kontaktné šošovky a zaznamenali ste niektorú z nižšie uvedených ťažkostí. No navštíviť by ste nás mali aj v prípade, že používate šošovky dlhodobo a žiadne ťažkosti zatiaľ nepociťujete. Nakoľko aj pri tomto bezproblémovom používaní na oku prebiehajú nenápadné zmeny, ktoré môžu viesť k trvalému a nevratnému poškodeniu očí (najmä viečkovej spojivky), alebo spôsobí vyššiu náchylnosť k akútnym infekciám.

Kontrolu môžete využiť aj vtedy, ak síce šošovky aktuálne nenosíte, no aj napriek tomu cítite, že Vaše oči nie sú v poriadku. Vaše  ťažkosti môžu byť spôsobené suchým okom, ktoré u Vás mohlo vzniknúť z mnohých príčin (jednou z nich môže byť aj nosenie šošoviek v minulosti).

Kedy a ako často na kontrolu?

  • ak nosíte kontaktné šošovky denne - 1x za 6 mesiacov
  • ak nosíte šošovky príležitostne - 1x za 12 mesiacov
  • ak svoje šošovky horšie tolerujete, tj. znesiete je menej hodín, než tomu bolo predtým
  • ak po vybratí šošoviek pozorujete začervenanie a podráždenie očí
  • ak so svojimi šošovkami horšie vidíte do diaľky, blízka alebo na počítač
  • ak pociťujete suchosť očí, alebo naopak zvýšené slzenie
  • ak nosíte šošovky, ktoré neboli odborne vybrané a skontrolované odborníkom

Priebeh kontroly u kontaktných šošoviek

1) Kontrola videnia so šošovkami

Ako prvé overujeme kvalitu videnia s Vašimi aktuálnymi šošovkami každým okom zvlášť, do diaľky i blízka. Zhoršenie videnie je jedným z príznakov poškodenia očného povrchu (rohovky), alebo spojivky. Klienti zníženie ostrosti často riešia samy tak, že objednajú silnejší dioptriu. To je veľmi nevhodné riešenie. Zbytočne "silné" dioptrie totiž skutočný problém nerieši a naoak spôsobujú zvýšenú akomodačnú záťaž - oči sú zaťažované neprirodzene do diaľky a zvýšene do blízka. Pri každom zhoršení videnia s kontaktnými šošovkami navštivte odborníka. 

2) Kontrola šošovky na štrbinovej lampe

Po kontrole videnia Vám posvietime do očí svetlom štrbinovej lampy, v ktorej vidíme zväčšený obraz Vášho oka aj s šošovkou. Hodnotíme, či má šošovka hladký čistý povrch bez usadenín a či sa optimálne pohybuje. Šošovka musí byť čistá, hladká a ľahko kĺzať po oku. Pokiaľ naopak vidíme na povrchu usadeniny, je potrebné zmeniť typ materiálu, alebo roztok na šošovky. Extrémny pohyb môže znamenať chybný výber "zakrivenia" šošovky, ale aj poškodenie spojovky, horného viečka - tá v niektorých prípadoch zhrubne tak, že pripomína dlažobné kocky a pri každom žmurknutí silne pohybuje šošovkou. To potom nositeľ vníma ako nepohodlie a zhoršené videnie.

Po týchto dvoch vyšetreniach Vás vyzveme k vybraniu šošoviek a následné testy už prebiehajú bez šošoviek.

3) Kontrola počtu dioptrií na prístroji

Objektívna refrakcia, čiže skutočný počet dioptrií, meriame na automatickom refraktometri. Tu zistíme aj prítomnosť cylindra a porovnáme, či je zhoršenie videnia následkom skutočného nárastu dioptrií, alebo pramení z iných príčin.

4) Kontrola dioptrií subjektívne - čítanie

Tu zistíme, s akou hodnotou dioptrie a cylindra sa Vám najlepšie číta na diaľku a na blízko. Zhodnotíme, či je vhodné korigovať aj prípadný očný astigmatizmus (cylinder) špeciálnou (tórickou) kontaktnou šošovkou, alebo či sa použije klasická sférická šošovka.

Objednajte sa na kontrolu kontaktných šošoviek online
Online rezervácia

5) Kontrola zakrivenia oka na topografu - Pentacamu

V našej praxi u každého nositeľa šošoviek pravidelne kontrolujeme celý tvar rohovky. Používame prístroj Pentacam, ktorý zmapuje každý kúsok Vašej rohovky. Dokážeme tak zachytiť aj veľmi drobné zmeny, ku ktorým pri nosení nevhodných šošoviek môže dôjsť. Odhalíme tým nielen chybne vybranú šošovku, suché oko, ale aj prípadné odchylky od normálu (rohovkové ektázie) alebo prepuknutí vážneho ochorenia rohovky - keratokonusu. Práve nosenia šošoviek je jedným z rizikových faktorov vzniku keratokonusu. Ochorenie sa objavuje najčastejšie medzi 15-30 rokom veku. Teda vtedy, keď ľudia najčastejšie nosia šošovky.

6) Kontrola spojovky a rohovky bez šošoviek

Ďalšie vyšetrenie prebieha opäť na štrbinovej lampe, kedy svietime do oka. Tentoraz prezeráme tkaniva oka. Kontrolujeme spojovky, ktoré pokrývajú bielko aj obe viečka. Hodnotíme stav rohovky, prítomnosť nových cievok, hladkosť a čírosť rohovky. Sledujeme množstvo sĺz, tzv. výšku slzného menisku. Pri podozrení na zníženie slzivosti vkladáme do očí testovací papierik na určenie množstva sĺz (Schirmerov test). Starostlivo sledujeme stav okrajov viečok, kde ústi dôležité žliazky. Pre odhalenie poškodených buniek spojovky a rohovky používame špeciálne diagnosticke farbivá. Jednorazové sterilné papieriky napustené farbivom iba ľahko navlhlčíme fyziologickým roztokom a kvapneme do oka. Farbivá nedráždi, nepáli a nám umožní okamžite vidieť, či šošovka na niektorých miestach neprimerane tlačí, alebo či je rohovka pod šošovkou poškodená.

7) Kvalita slzného filmu (Tear Break-Up Time)

V niektorých prípadoch dopĺňame vyšetrenie o meranie kvality slzného filmu. Na topografe prakticky natáčame video Vašich sĺz na oku a prístroj meria, ako dlho vydrží nepoškodený. Stav a počet Meibomských žliazok v hornom aj dolnom viečku mapujeme pri infračervené meibografii.

 Praktické rady pred kontrolou šošoviek u nás

  • Kontrolu u nositeľov šošoviek vykonávame vždy s aktuálnymi kontaktnými šošovkami na očiach. Pre správne vyhodnotenie Vašich ťažkostí potrebujeme vidieť, ako sa šošovka chová na oku aj po niekoľkých hodinách nosenia. Preto ak je to možné, dostavte sa na kontrolu so šošovkami na očiach.
  • Šošovky by mali byť zhruba v polovici času, ktorý ich bežne používate, alebo starší (ak používate svoje šošovky 1 mesiac, príďte s šošovkami starými 14 dní a viac). Len tak sme schopní posúdiť aj náchylnosť Vašich šošoviek na tvrobu usadenín a odporučiť vhodný spôsob starostlivosti.
  • V priebehu kontroly si šošovky budete dávať dole. Opätovné nasadenie je niekedy vhodné odložiť. Ak máte možnosť, vezmite si so sebou aj okuliare s aktuálnymi dioptriami.
  • Ak nenosíte aktuálne šošovky z optiky Fontána, prineste si aj škatuľky od svojich šošoviek a roztok, ktorý používate na starostlivosť.


Top