Škúlenie

Škúlenie (lat. strabizmus) znamená zjavné zabiehanie jedného alebo striedavo oboch očiek. Smer zabiehania pritom môže byť rôzny a môže sa meniť v závislosti od smeru pohľadu, vzdialenosti na ktorú sa oči pozerajú a únave.
Najčastejšie a najvýraznejšie býva u malých detí zabiehanie očka smerom k nosčeku, tzv. konvergentné škúlenie (strabizmus konvergens). O niečo neskôr, typicky okolo 4-5 roka sa môže u detí objaviť občasné zabiehanie očká smerom von, ku spánkom - tento typ úchylky sa nazýva divergentné škúlenie (strabizmus divergens).
Meniť sa môže intenzita aj frekvencia škúlenia. V niektorých prípadoch zostává jedno oko v úchylke stále (jednostranný strabismus), inokedy sa očká striedajú (alternujúci strabismus), alebo sa úchylka objaví len občas.
U detí do 1 roka je občasné zabehnutie očiek ešte normálne, ak však pretrváva aj neskôr, je nutné
odborné vyšetrenie zraku dieťaťa s rozkvapkáním očiek a zmeraním veľkosti a smeru úchylky.

Scháma škúlenia

Vyšetrenie škúlenia

Vyšetrenie na škúlenie prebiehá podobne ako klasické vyšetrenie zrakunavyše sa meria aj veľkosť úchylky škúlenia zakrývacím testom. Pri tomto teste dieťa sleduje jeden obrázok alebo predmet a vyšetrujúci striedavo zakrýva raz jedno a raz druhé očko zakrývátkem. Prizmatickými sklíčkami potom neutralizujeme pohyb a meriame veľkosť úchylky v prismatických diiptriách. Tento test opakujeme do diaľky aj blízka a ak dieťa nosí korekciu, tak aj s okuliarkami aj bez nich. Podľa veľkosti úchylky a sile nameraných dioptrií sa predpisuje vhodná korekcia.
U konvergentného strabizmu veľakrát nameriame vyššiu plusovú dioptriu. Vtedy je nutné čo najskôr začať s nosením správnych okuliarov tak, aby sa zachovali všetky zrakové funkcie (ostrosť, priestorové videnie).

Ak sa začne s nosením okuliarov včas a dioptrie sú nastavené správne, potom častokrát samotné nosenie úplne odstráni alebo výrazne zmenší úchylku škúlení.

Po prvom vyšetrení sú nutné časté kontroly vizu aj veľkosti úchylky a podľa reakcie na liečbu okuliarmi sa zvažuje ďalší postup.
Pokilaľ úchylka zostává veľká aj po korekcii, odporúča sa operácia strabizmu, pri ktorej sa upraví sila vonkajších očných svalov a úchylka sa zníži. Po operácii väčšinou ostávajú okuliare a je vhodné zrakové cvičenie pre čo najlepšiu rehabilitáciu zraku.

Divergentný strabizmus väčšinou vzniká neskôr vo veku, kedy sú už zrakové funkcie správne vyvinutá a zafixované. Preto v týchto prípadoch nie je nutné s operáciou ponáhľať. Základom liečby je nosenie správnych okuliarov a zrakové cvičenia zamerané na nácvik konvergencie a fúzie.

Prognóza škúlenia

Prognóza u škúlení je značne individuálna a závisí od typu strabismu, výške refrakčné vady a prístupu k liečbe. Všeobecne platí, že čím skôr sa u detí začne s liečbou, tým väčšia je šanca, že zareagujú a škúlenie sa odstráni.
U dospelých sa postupuje viac konzervatívne. Škúlenie tu väčšinou pretrváva z detského veku, v niektorých prípadoch sú oči aj po operácii. Tu je potrebná správna úprava korekcie prípadne prizmatické dioptrie, ktoré priblížia obraz oboch očí a uľahčí nástup fúzie, teda udržanie očí v rovnobežnom postavení. Zvážiť možno aj zrakový tréning podľa smeru úchylky.


Objednajte sa na vyšetrenie online
Online rezervácia


Top