Pálenie očí

Pálenie očí je typickým príznakom syndrómu suchého oka. Povrch oka je totiž veľmi citlivý a pre svoje zdravie potrebuje, aby bol rovnomerne pokrytý vrstvičkou sĺz. Slzy chrání očný povrch pred vysychaním, zaisťujú potrebnú výživu oka, umožňují hladké kľzanie viečka a zároveň zabezpečujú ostré videnie.
Slzný film drží na povrchu oka vďaka hlienovej vrstvičke, ktorá vodný stľpec "priviaže" k oku. Na vonkajšej strane vodnej vrstvy slzného filmu je veľmi tenká tuková blanka, ktorá zabraňuje rýchlemu odparovaniu vodnej zložky a celý slzný film stabilizuje.

Slzný film má teda 3 základné zložky: hlienovou (mucínovú), vodnou a tukovou (lipidovú). Porucha akejkoľvek zložky spôsobí buď nedostatočné množstvo a alebo kvalitu sĺz a rozvíja sa chronické dráždenie očného povrchu. Postupne sa spúšťa kaskáda klasické zápalové reakcie, dochádza k rozšíreniu cievok vo spojivke (oči sú začervenané), zvyšuje sa teplota na povrchu oka a objavujú sa ťažkosti ako rezanie, pálenie alebo pocit piesku v očiach. Hoci ide o neinfekčný zápal, vie pacienta dlhodobo potrápiť. 

Vyšetrenie pri pocite pálenia očí

Vyšetrenie sa opiera o subjektívne ťažkosti a nález na prednom segmente oka. Množstvo sľz hodnotíme na štrbinovej lampe podľa výšky slzného menisku (vrstvičky sľz pri dolnom okraji viečka) a papírkovým testom (Schirmerov test), kedy sledujeme koľko oko naslzí za 5 minút. Kvalitu a stabilitu sľz vyšetrujeme meraním break-up času (BUT), teda koľko sekúnd vydrží slzný film neporušený po jenom úplnom žmurknutiu. K tomu používame žlté farbivo fluorescein, ktoré zo sterilných papierikov kvapneme do oka. Farbivo nám tiež zvýrazní prípadné poškodenie povrchových buniek rohovky a  spojivky. Pozorujeme tiež nariasenie spojivky v spánkovej časti očné štrbiny tzv. LIPCOF skóre. Pri evaporativní forme suchého oka (s poruchou lipidovej zložky) vyšetrujeme stav okrajov viečok, vzhľad olejového sekrétu Meibomských žliazok a samotnú štruktúru Meibomských žliaz pomocou infračervenej meibografie na rohovkovom topografe.

Liečba pri pálení očí

Liečba pálení očí pri syndrómu suchého oka závisí na vyvolávajúcej príčine. Hoci sa zvyčajne opisujú dva druhy syndromu: s poruchou lipidovej a s poruchou vodnej zložky, v skutočnosti sa väčšinou obaja druhy prekrývajú a často existujú súčasne.
Ako prvá pomoc pri pálení očí odporúčame intenzívne kvapkanie volnoprodejných umelých slz s obsahom kyseliny hyaluronovejDôležité je vyberať preparáty bez obsahu konzervačných látok a bez fosfátových solí (HyloComod, HyloDual, HyloDual Intense).Tieto zložky pôsobí toxicky na bunky povrchu rohovky i spojivky a stav môžu ďalej zhoršovať. Ak dominuje poškodení lipidovej vrstvy odporúčáme prepapráty s obsahom lipidovej zložky napríklad Cationorm alebo čisto olejový preparát EvoTears.
Pri existencii zápalu okrajov viečok je dôležitá hygiena a pravidelná očistá korienkov rias buď micelárnou vodou (
Blaphasol) alebo gélom (Blephagel). Pre zlepšenie činnosti Meibomských žliazok odporúčame 1-2x denne suché teplé obklady nahrievacou maskou Posiforlid a následnú jemnú masáž viečok smerom ku korienkom rias. Ak vytrváte v pravidelnom používaní aspoň po dobu 14 dní, efekt zlepšenia môže byť pociťovaný až 6 mesiacov.
V strave sa odporúča zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín a v zime dopľňať vitamín D. Je potrebné dbať na dokonalé odličovanie make-upu, pri práci na počítači nezabúdať na pravidelné žmurkanie a vyhýbať sa priestorom s klimatizáciou. Ak nosíte kontaktné šošovky je potreba konzultovať ich výber aj režim nosenia s Vašim kontaktológom.



Nenašli sa žiadne záznamy
Top