OCT vyšetrenie

Bezkontaktné OCT vyšetrenie je rýchle a umožňuje podrobne zobraziť jednotlivé vrstvy sietnice vrátane centra najostrejšieho videnia (makuly) a odstupu zrakového nervu (terča zrakového nervu). 

Počas OCT vyšetrenia urobíme v priebehu niekoľkých sekúnd detailné zábery očného pozadia v priereze (skeny OCT vyšetrenie). Pomocou softvérovej analýzy sme na nich schopní merať a hodnotiť hrúbky jednotlivých vrstiev buniek na sietnici oka, pričom sa jasne zobrazia akékoľvek odchýlky od opt fyziologického stavu.

Náš OCT prístroj je kombinovaný s funduskamerou, čo znamená, že počas jediného vyšetrenia zároveň získame farebnú fotografiu očného pozadia a prierez vrstvami sietnice až na histologickú úroveň.

Na fotografii očného pozadia hodnotí lekár tvar a stav ciev, prípadné krvácanie na sietnici, pigmentácie, drúzy (čiastočky bielkovín a tukov brániace základným živinám, aby sa dostali k svetlocitlivým bunkám oka), zápalové ložiská a pod. Lekár vidí aj stav tzv. terča zrakového nervu, čo je miesto na očnom pozadí, kde nervy vystupujú z očnej gule a pokračujú ďalej do mozgu.

Objednajte sa na vyšetrenie online
Online rezervácia

OCT vyšetrenie detí

Očné pozadie detí sa vyšetruje pri podozrení na vrodené chyby, ale aj pri neurologických problémoch, keď sa na snímke z funduskamery pátra po opuchu terča zrakového nervu. OCT vyšetrenie možno väčšinou spoľahlivo urobiť už u detí od troch rokov veku.

OCT vyšetrenie pri celkových ochoreniach

Pri zistených očných ochoreniach je OCT nepostrádateľnou vyšetrovacou metódou na sledovanie stavu – jeho prípadného zhoršovania či reakcií na liečbu. Využíva sa pri vrodených degeneráciách sietnice, vekom podmienenej degenerácie makuly, ale aj pri všetkých typoch cukrovky (1. typu, ktorá sa vyskytuje prevažne u detí, 2. typu vyskytujúcej sa u dospelých a aj tehotenskej cukrovky budúcich mamičiek).

OCT vyšetrenie ako skríning

V optike Fontána sa OCT vyšetrenie odporúča ako prevencia, ktorá umožní veľmi ľahko a včas zachytiť už prvé príznaky začínajúcich vážnych očných ochorení.

Najobávanejšia očná diagnóza – zelený zákal (glaukom) – sa prejavuje postupným ubúdaním nervových vlákien na sietnici a následným zúžením zorného poľa. Konečný stav je tzv. tunelové videnie, keď pacient úplne stráca periférne videnie.

Pri glaukóme sa však funkčné zmeny prejavujú už dva až päť rokov pred úbytkom nervových vláken, a ak je choroba včas odhalená, možno pacienta adekvátne liečiť už v tomto období.

OCT vyšetrenie možno realizovať aj bez rozkvapkávania očí a snímky hodnotí skúsená očná lekárka. Detailný popis nálezu vrátane odporúčaní ďalšieho postupu zasielame klientom do jedného až dvoch týždňov po vyšetrení e-mailom, alebo odovzdáme osobne v našej optike.

Top