Okuliarové sklá

Špeciálne defokusačné okuliarové sklá D.I.M.S./ H.A.L.T.

Dieťa nosí okuliare tak ako doteraz, s tým rozdielom, že sú do nich zabrúsené sklá so špeciálnou optikou na kontrolu progrésivnej myopie. Sú to tzv. defokusačné sklá, pretože navodzujú defokus, čiže slabšie dioptrie, v periférii sietnice. V súčasnosti sú k dipozícii na slovenskom trhu 4 dizajny: Stellest (Essilor), MyoSmart (Hoya), MyoCare (Zeiss), Mycon (Roddenstock).

Celosvetovo sa aktuálne študujú aj ďalšie typy okuliarových skiel (napr. D.O.T. - Diffusion Optics Technology). Jednotlivé sklá sa líšia sa podľa toho, akým spôsobom je navodený liečebný účinok v periférii sklíčka. Princíp opäť počíta s tým, že pri priamom pohľade musí byť zachovaná potrebná dioptria na ostré videnie, ale na okrajoch šošovky je dioptria nižšia, tak, aby na perifériu sietnice dopadal taký obraz, ktorý nepodporuje ďalší rast oka, a teda nezvyšuje krátkozrakosť.Stellest - sklá na kontrolu myopie

Na našom pracovisku máme aktuálne najlepšie skúsenosti s šošovkami Stellest (Essilor). 

Okuliarové šošovky Stellest od francúzskeho výrobcu Essilor využívajú najnovšiu technológiu natmelených asférických mikrošošoviek. Tie sú usporiadané ako retiazky do sústredných kružníc, ktoré vidno iba pri určitom uhle. Videniu nijako neprekážajú, no na sietnici oka vytvárajú presne definovanú 3-rozmernú oblasť rozostreného svetla - tento typ rozostrenia sa u zvierat preukázal, ako veľmi silný signál pre zastavenie rastu oka. Aktuálne majú tieto sklá veľmi dobré výsledky aj v klinických štúdiách - popisuje sa až 67% spomalenie nárastu dioptrie oproti deťom korigovanými bežnými sklami. Prečítajte si vic o tom, ako sklá pracujú v našom článku STELLEST OKULIAROVÉ ŠOŠOVKY.

Veľkou výhodou u skiel Stellest je garancia stabilizácie dioprií - pri náraste dioptrie o viac ako 0,5 dioptrie za 6 mesiacov alebo za 1 rok je poskytnutá bezplatná výmena skiel. Čiže za cenu skla je garantovaná minimálne po dobu jednoho roku. V lete roku 2024 predstavil výrobca aj slnečný variant týchto skiel. To znamená, že dieťa môže mať jeden pár čirých skiel a zvlášť pár slnečných skiel do slnečných okuliarov - obojí s optikou, ktrorá chráni oko pred ďalším zhoršováním. Viac o slnečných sklách Stellest Sun v brožúre výrobcu. 

Okuliarové šošovky MyoSmart od japonského výrobcu Hoya sú najdlhšie študové sklá na kontrolu myopie. Princip navodenia defokusu je podobne ako u Stellest pomocí natmelených mikrošošoviek. Ich usporádanie na povrchu šošovky je do šestúholníka a celkový priemer liečbené zóny je menší, než u Stellest skiel. Výhoda je dostupnosť ako čirých, tak aj slnečných a samozafarbovacích skiel v tomto dizajne. 

Výhody okuliarov na myopia control:

  •  Nie sú nutné špeciálne vyšetrenia, kontroly ani aplikácia kontaktných šošoviek.

Nevýhody:

  • Adaptácia na videnie cez sklá – videnie pri pohľade cez perifériu skla môže byť horšie – vyžaduje návyk.
  • Finančná náročnost - cena za jednu šošovku sa pohybuje v závislosti od farby: číre: od 159 EUR (cena Stellet a MyoSmart) až po 199 EUR - za slnečne Stellest Sun.  

Stellest - sklá na kontrolu myopie


Top