keratokonus profil
Popis ochorenia

Rohovka je priehľadná časť oka, ktorá ako hodinové sklíčko dosadá na bielko. Pri pohľade spredu pod priehľadnou rohovkou vidíme farebnú dúhovku s čiernou zreničkou uprostred. Zdravá rohovka má z boku tvar nízkeho oblúčika. 

Pri keratokone sa rohovka začína pomaly viac a viac vyklenovať smerom dopredu. Nakoniec sa z nízkeho oblúčika stáva vysoká špička a hovorí sa o tz. kónickom vyklenutiu. Toto vyklenutie má dva nepríjemné následky. Tým prvým je, že takto vyklenutá rohovka nedokáže normálne zobrazovať a oko začína zle vidieť. Zatiaľ čo u bežných vád možno zlé videnie napraviť okuliarmi, pri keratokone okuliare ani bežné kontaktné šošovky nepomôžu. 

Druhým následkom vyklenovania je to, že sa rohovka stenšuje. Na vrchole konusu sa môže stenšiť až na jednu petinu pôvodnej hrúbky. Pri takto stenšenej rohovke hrozí to, že sa náhle vytvorí otok (tzv. hydrops) a pôvodne priehľadná rohovka sa skalí. To je previazané bolesťou, citlivosťou na svetlo, slzením a náhlym zhoršením videnia. 

Prečo, kedy a u koho vzniká?

Toto ochorenie vzniká kvôli tomu, že tkanivo rohovky je menej pevné, než je pri zdravých očiach. Väčšinou sa začne prejavovať zhoršeným videním najskôr na jednom oku a neskôr aj na oku druhom. Väčšina pacientov býva dignostikovaná medzi 20 a 30 rokom života. Môže sa však vyskytnúť už v období dospievania, alebo tesne po tridsiatke. 

To, čo keratokonus spôsobuje stále nieje úplne jasné. Hlavnú úlohu zohráva dedičnosť, ktorá spôsobuje, že je oko pre vznik keratokonu náchylnejšie. Za hlavné spúšťacie faktory ochorenia sa potom považuje UV žiarenie a dráždenie povrchu oka buď žmolením očí, alebo kontaktnou šošovkou. Častejšie sa preto vyskytuje ochorenie u ľudí s atopickým ekzémom, ktorí si častejšie kvôli svrbeniu oči žmolia, alebo u nositeľov kontaktnýchch šošoviek, ktoré nie sú správne a dlhodobo traumatizujú povrch oka. 

Keratokonus příznaky 

Spoľahlivé potvrdenie diagnózy dokáže poskytnúť iba rohovková topografia alebo tomografia. To je metóda, kedy sa pomocou prístroja detailne zmapuje celý povrch rohovky. Po novom je možno rohovku zmapovať aj z vnútornej strany, čo umožní odhaliť aj veľmi včasné štádium ochorenia. 

Pri bežnom očnom vyšetrení vznikne podozrenie na keratokonus pri zhoršenom videní, ktoré nereaguje na okuliare a pri vyšetrení skiaskopom. Pri skiaskopií sa posvieti do oka špeciálnym ručným svietidlom. Skúsený vyšetrujúci pozná abnormálny odraz od rohovky a odošle pacienta na špecializované pracovisko.


Top