Popis ochorenia

Rohovka je priehľadná časť oka, ktorá ako hodinové sklíčko dosadá na bielko. Pri pohľade spredu vidíme pod priehľadnou rohovkou farebnú dúhovku s čiernou zreničkou uprostred. Zdravá rohovka má zboku tvar nízkeho oblúčika. 

Pri keratokonuse sa rohovka začína pomaly viac a viac vyklenovať smerom dopredu. Nakoniec sa z nízkeho oblúčika stáva vysoká špička a hovorí sa o tzv. kónickom (kužeľovitom) vyklenutí. Toto vyklenutie má dva nepríjemné následky. Prvým je, že takto vyklenutá rohovka nedokáže normálne zobrazovať a oko začína zle vidieť. Kým pri bežných očných chybách možno zlé videnie napraviť okuliarmi, pri keratokonuse okuliare ani bežné kontaktné šošovky nepomôžu. 

Druhým následkom vyklenovania je, že sa rohovka stenčuje. Na vrchole kónusu sa môže stenčiť až na jednu pätinu pôvodnej hrúbky. Pri takto stenčenej rohovke hrozí, že sa náhle vytvorí opuch (tzv. hydrops) a pôvodne priehľadná rohovka sa skalí. Výsledkom je bolesť, citlivosť na svetlo, slzenie a náhle zhoršenie videnia.

Prečo, kedy a u koho vzniká?

Toto ochorenie vzniká, pretože tkanivo rohovky je menej pevné ako pri zdravých očiach. Väčšinou sa začne prejavovať zhoršeným videním najskôr na jednom oku a neskôr aj na oku druhom. Väčšina prípadov býva dignostikovaná medzi 20. a 30. rokom pacientovho života. Môže sa však vyskytnúť už v období dospievania, alebo tesne po tridsiatke. 

To, čo keratokonus spôsobuje stále nie je úplne jasné. Hlavnú úlohu zohráva dedičnosť, ktorá spôsobuje, že je oko je na vznik keratokonusu náchylnejšie. Za hlavné spúšťacie faktory ochorenia sa považuje ultrafialové (UV) žiarenie a dráždenie povrchu oka buď žmolením očí, alebo kontaktnou šošovkou. Keratokonus sa teda častejšie vyskytuje u ľudí s atopickým ekzémom, ktorí si pre svrbenie oči často žmolia, alebo u nositeľov kontaktných šošoviek. 

Keratokonus príznaky 

Spoľahlivé potvrdenie diagnózy dokáže poskytnúť iba rohovková topografia alebo tomografia. To je metóda, pri ktorej sa pomocou prístroja detailne zmapuje celý povrch rohovky. V súčasnosti je možné zmapovať rohovku aj z vnútornej strany, čo umožní odhaliť aj veľmi včasné štádium ochorenia.

Pri bežnom očnom vyšetrení vznikne podozrenie na keratokonus, ak zhoršené videnie nereaguje na korekciu okuliarmi, prí náhlom zvýšení hodnoty očného astigmatizmu (cylindra) a pri nižších hodnotách hrúbky rohovky. Skúsený vyšetrujúci pozná abnormálny nález a odošle pacienta na špecializované pracovisko.


Top