Kontaktné šošovky na Keratokonus

Kontaktné šošovky predstavujú bezpečný a neinvazívny spôsob korekcie videnia pre všetkých pacientov s keratokonusom. Aktuálne sa na korekciu keratokonusu používajú rôzne materiály a dizajny šošoviek:

1. Mäkké kontaktné šošovky: ide o špeciálne dizajny určené na počiatočné štádiá ochorenia. Tieto šošovky sú pevnejšie a silnejšie a spočiatku vedia videnie korigovať dobre. Výsledok ich aplikácie je však menej predvídateľný a preto sa aplikujú iba zriedkavo.

2. Tvrdé plynopriepustné (RGP) kontaktné šošovky: majú najlepšie optické vlastnosti, čiže poskytujú najlepšie videnie. Podľa veľkosti sa rozdeľujú na korneálne (rohovkové), semisklerálne a sklerálne

3. Hybridné kontaktné šošovky: sú kombináciou mäkkého materiálu na okraji a tvrdého materiálu v strede šošovky.

Ktorý typ kontaktnej šošovky je najvhodnejší, záleží na type keratokonusu a skúsenostiach odborníka, ktorý šošovky aplikuje. Každá z možností má svoje plusy a mínusy.

Sklerálne kontaktné šošovky na keratokonus

Sklerálne šošovky sú na základe našej skúsenosti aktuálne najobľúbenejšou voľbou väčšiny pacientov s keratokonusom. Dôvodom je skutočnosť, že poskytujú najkvalitnejšie videnie a zároveň najvyšší komfort nosenia. Zo všetkých typov kontaktných šošoviek sú totiž najlepšie znášané. Keď sú správne aplikované, na oku sa takmer vôbec nepohybujú. Pacient ich necíti – nedotýkajú sa totiž rohovky (najcitlivejšej časti oka) a priliehajú až na skléru (bielko). Šošovka sa pred nasadením naplní fyziologickým roztokom, ktorý po nasadení šošovky na oko zostáva pod ňou. Vytvorí hrubú tzv. slznú šošovku – vrstvu roztoku, ktorá vyplní priestor medzi kontaktnou šošovkou a okom a vyrovná tak všetky nerovnosti spôsobené keratokonusom. Je to tak, akoby ste všetky „nerovnosti vyplnili vodou“. Práve vďaka tejto slznej šošovke dokážeme opäť plnohodnotne vymerať dioptrie a vrátiť pacientom stratené videnie.


Tvrdá šošovka na keratokonus: OCT zobrazenie


Dioptrický rozsah šošoviek je od +40 do -40 dioptrií vrátane cylindrov. Sú dostupné v 4 rôznych materiáloch, 36 možných priemeroch, v 21 tvaroch okrajoch a v 80 polomeroch zakrivenia. Okrem štandardných (symetrických) profilov šošovky aplikujeme aj pokročilé dizajny, kde na základe presného merania profilu rohovky na OCT prispôsobíme každý bod šošovky tvaru oka.

„Vďaka obrovskej variabilite a týmto najnovším metódam sme schopní korigovať problém takmer každého pacienta s keratokonusom na uspokojivú úroveň. Výnimkou nie je dosiahnutie stopercentného videnia aj pri stredne pokročilom keratokonuse.“

Zdanlivou nevýhodou môže byť spôsob aplikácie, teda vloženie šošovky do oka. To môže byť pre pacientov na začiatku náročnejšie pre aplikáciu s tekutinou v šošovke. Preto každému pacientovi však venujeme dostatok času na zácvik a vkladanie opakujeme tak dlho, kým si pacient nie je sám istý.


Hybridné kontaktné šošovky na Keratokonus


Hybridné šošovky sa aplikujú rovnako ako predtým používané šošovky korneálne, teda šošovky malého priemeru, ktoré kĺžu po tenkej vrstvičke vlastných sĺz na rohovke. Pri keratokonuse sa však tieto klasické korneálne šošovky aplikujú pre nedostatočnú stabilitu na vyklenutej rohovke (šošovka z oka vypadáva) iba výnimočne. Na hybridných šošovkách sa k pevnej šošovke malého priemeru pridáva okrajová mäkká časť, ktorá ju obklopuje ako mäkká sukienka. Tá zabezpečí šošovke na oku stabilitu a pacientovi pohodlie. Videnie koriguje pevná stredová časť. 

Nevýhodou hybridných šošoviek oproti sklerálnym je ich nižšia životnosť. Skracuje sa pre nižšiu trvanlivosť mäkkej časti šošovky, ktorá sa rýchlo opotrebuje, a aj pre spoj medzi stredovou časťou a mäkkou sukienkou, ktorý je krehký a náchylný na poškodenie.

Ceny tvrdých kontaktných šošoviek na keratokonus a aplikácie

Typ šošoviek, vyšetreniaCena za 1 ks
Korneálne šošovky100 EUR/ 1 kus
 Hybridné šošovky150 EUR / 1 ks
 Semi (mini) / sklerálne šošovky 275 EUR/ 1 ks
 Aplikácia šošoviek (vstupné vyšetrenie a zácvik)50 EUR
 Priebežné kontroly (odporúčané 1 - 2-krát ročne)15 EUR

Kompletné vstupné vyšetrenie, aplikácia, zácvik manipulácie aj následné kontroly prebiehajú na jednom mieste v optike Fontána v Považskej Bystrici. Výhodou je, že disponujeme kompletným prístrojovým vybavením na perfektnú aplikáciu tvrdých šošoviek: pentacamrohovkový topograf, štrbinová lampa, rohovkový pachymeter aj predne-segmentové OCT, vďaka čomu dokážeme hodnotiť a upravovať usadenie šošovky na oku s presnosťou na mikrometre (viac v článku nášho blogu tu). 

Na vstupné vyšetrenie a skúšku aplikácie sa môžete objednať telefonicky počas otváracích hodín, alebo kedykoľvek na našom webe online. Vstupné vyšetrenie je spoplatnené cenou 50 EUR, no v prípade, že sa pre kontaktné šošovky nerozhodnete, nebude vám účtované. Aktuálny cenník jednotlivých typov šošoviek nájdete vyššie.

Objednajte sa na aplikáciu tvrdých šošoviek online
Online rezervácia





Top