Jačmeň na oku

Rozhodujúca je včasná liečba

E-shop

Jačmeň na oku

Jačmeň na oku (lat. hordeolum) je zľudovelý názov pomerne častého hnisavého nálezu na okraji viečka u detí aj dospleých. Spoznáte ho ľahko - na okraji viečka sa objaví drobná hrčka, ktorá je začerveňaná, zdúrená a hlavne nepríjemne bolí. Opuchnuté a bolestivé môže byť aj celé viečko, oko reže, páli a môže aj výraznejšie slziť.

Prečo zrno vzniká

Na okrajoch viečok, odkiaľ vyrastajú riasy, sú uložené drobné mazové žľazky (Mollovy a Zeissovy žľazy). Tieto žľazky pracujú podobne, ako mazové žľazy pri korienkoch vlasov. U viečok produkujú špeciálny typ oleja, ktorý prechádza do sľz a udržuje zdravý slzný film. Pokiaľ sa do týchto žľiaz dostanú nežiadúce mikroorganizmy,  napríklad stafylokoky, môžu tu vyvolať zápal. Premnoženie baktérií vyvolá obrannú reakciu oka, do žľazy prenikajú bunky imunitného systému a rozvíja sa hnisavá reakcia. Prvotnými príznakmi zápalu sú práve zdúrenie, začervenanie a bolestivosť.

Liečba jačmeňa

Dobrá správa je, že táto reakcia zvyčajne netrvá dlho a väčšinou behom niekoľko dní zápalom postihnutý vačok spontánne praskne a jačmeň sa zahojí. Pokiaľ si chcete sami pomôcť, môžete celý proces urýchlit prikladaním suchých teplých obkladov. Teplo, podobne ako pri horúčke, pomáha urýchliť  imunitnú reakciu oka a zápal sa rýchlejšie vylieči. Na obklady odporúčame nahrievacú masku Posiforlid. Na upokojenie a dezinfekciu postihnuté mihalnice možno použiť aj obklady alebo kvapky s očiankou (HyloFresh). 

Vnútorny jačmeň na oku (vlčie zrno)

Iný typ jačmeňa na oku je vnútorný jačmeň, ľudovo vlčie zrno (lat. chalazion). V tomto prípade je zápalom postihnutá väčšia tzv. Meibomská žľaza v hornom alebo spodnom viečku a jačmeň potom vyzerá ako rôzne veľké hrčka pod kožou. Pri vyšetrení často vidíme z hrčky presvitať hnisavý sekrét. Hoci je u chalázia hrčka väčšia, býva väčšinou menej bolestivá.
Meibomské žliazky sú tvorené drobnými váčky, ktoré ako hrozno nasadajú na jeden centrálny kanálik. Zápal často postihuje pacientov, ktorí trpia chronickým postihnutím okrajov viečok, kde práve Meibomské žliazky vyúsťujú. Ak je okraj viečok dlhodobo kolonizovaný baktériami, vzniká podráždenie, zahusťuje sa tukový obsah žliazok, ktorý následne stagnuje v hlbokých etážach žliazky. Ak sa k zadrženému obsahu navyše dostanú aj baktérie, vzniká zápal. 

meibomske_zlazy.jpg

Liečba vnútorného jačmeňa

Ak sa chalazion objaví, je potrebné začať s liečbou čo najrýchlejšie, pretože neliečené vlčie zrno ľahko prechádza do chronicity a jeho liečba je potom ťažšia. V prvej chvíli možno vyskúšať podobne ako u vonkajšího jačmeňa suché teplé obklady, 2-4x denne. Teplo má byť suché - ideálne sa na tento účel hodí nahrievací maska Posiforlid, ktorá sa po rozlomenia pliešku sama nahreje presne na požadovanú teplotu a udrží ju na potrebnú dobu 5-10 minút. Po nahriatí je možné vykonať jemnú masáž hrčky prstom, vždy smerom k okraju viečka. Ak hrčka neustupuje do 2 týždňov, lieči sa antibiotickými kvapkami prípadne kombináciou antibiotiká a kortikosteroidu. Čerstvá chalazia väčšinou reagujú na liečbu dobre. Ak sú chalazia staršia ako 2 mesiace, šanca na vyliečenie konzervatívnym spôsobom sa znižuje. V týchto prípadoch sa pristupuje k chirugickému vybratiu.

Prevenia jačmeňa

Ako podporná liečba u zrn oboch typov sa odporúča zvýšiť prísun vitamínu B, celkovo posilňovať imunitu a venovať zvýšenú pozornosť hygiene okrajov viečok, u žien dôkladné odlíčenie makeupu a pri chronických zápaloch viečok denná večerná očista micelárnym roztokom Blephasol alebo Blephagel. U opakovaných výskytu zrn u detí sa odporúča doplniť aj imunologické vyšetrenie.

 


Top