Spánok, mobil a krátkozrakosť

Krátkozrakosť (myopia) je u detí čoraz častejší problém. Na jej manažmente, teda korekcii a stabilizácii v optike Fontána denne aktívne pracujeme. Hlavnými rizikovými faktormi jej vzniku sú rodinná anamnéza, teda krátkozrakosť u rodičov a ďalej faktory životného prostredia a životného štýlu. Tieto faktory aspoň do určitej miery môžeme u svojich detí ovplyvniť.

Screen-time - čas na mobile, tablete, počítači

To, že sledovanie mobilu a počítača zrejme detským očiam neprospieva asi všetci tušíme. Jasná štúdiami podložená súvislosť nám ale dlho chýbala. Často sa nás rodičia detí pýtajú na časový limit, pri ktorom by ešte hranie na mobile alebo počítači nemalo zrak ich detí poškodiť.

Nová metaanalýza nám konečne prináša odpoveď. V 45 publikovaných vedeckých štúdií sa hľadal vzťah medzi rozvojom krátkozrakosti (myopia) a časom stráveným na mobile, tablete, hernej konzole, počítači a televízii. Celkom sa hodnotilo takmer 350 000 detí v priemernom veku 9 rokov a zistilo sa, že riziko vzniku myopie výrazne narastá ihneď po 1. hodine a to o celých 21%! Riziko sa ďalej výrazne zvyšuje s každou ďalšou hodinou od 1 do 4 hodín. Po 4 hodinách riziko ďalej narastá, no len v pomalšom tempe.

Naše odporúčanie teda znie limitovať screen time u detí na maximálne 1 hodinu denne. Každá ďalšia hodina prináša riziko vzniku krátkozrakosti!

 

Graf zobrazuje závislosť rizika vzniku myopie od času na mobile/počítači

Spánok a myopie

Zaujímavá súvislosť, ktorá sa už v minulosti spomínala a sami ju často deťom odporúčame je dĺžka a pravidelnosť spánku.

Nová štúdia sledovala vplyv dĺžky spánku, jeho pravidelnosť (tzv. social-jet-lag) u detí vo veku 4 – 6 rokov. To je vek, kedy sa krátkozrakosť spravidla ešte neprejaví zhoršeným videním (dieťa ešte nepotrebuje okuliare), ale jeho oči už sa vyvíjajú zlým smerom. To znamená, že už začínajú vo svojom predozadnom smere rásť rýchlejšie (odborne hovoríme o rýchlom náraste axiálnej dĺžky oka). Dieťa už môže mať tzv. pre-myopiu.

Štúdia zistila, že tzv. social jat-lag - tj. rozdiel medzi dobou spánku v pracovné dni a cez víkend narúša prirodzené „denné hodiny“ tzv. cirkadiánny rytmus dieťaťa. Deti, ktoré mali v 4 rokoch rozdiel medzi dobou spánku o viac ako hodinu, bola vyššia pravdepodobnosť rýchleho rastu axiálnej dĺžky oka.

Podobne nedostatočná dĺžka spánku (menej ako 10 hodín nočného spánku vo veku 5,5 roka) a spánkové problémy (neskoré zaspávanie, nočné mory, budenie sa v noci, námesačnosť, ospalosť cez deň) bola spojená s vyšším rizikom vzniku myopie.

Táto štúdia bola prvá, ktorá skúmala spánok u malých detí. Podobne, ako čas strávený vonku a obmedzenie času na počítači, tablete, môže snaha o pravidelnosť spánku ochrániť oči Vašich detí pred krátkozrakosťou. 

U väčších detí prebiehala podobná štúdia a aj tam sa ukazala súvislosť medzi neskorým zaspávaním a rozvojom krátkozrakosti.  

Prevencia a zameranie sa na pre-myopiu je novým trendom v myopia-control praxi. Oddialenie nástupu myopie o 1 rok totiž prináša podobné „ušetrenie“ dioptrií, ako 2-3 roky tej najúčinnejšej myopia control stratégie. Dnes sa okrem režimových opatrení, ktoré sme uviedli vyššie, dostávajú do praxe aj ďalšie možnosti riešenia pre-myopie. Konzultovať myopiu u svojho dieťata môžte denne u nás v optike Fontána - rezervujte si vyšetrenie - "Kontrola krátkozrakosti - konzultácia"

 



Autor: Mgr. Jitka Krasňanská, Ph.D.
Top