
Pod pojmom ortokeratológia (orto-k) rozumieme nočné nosenie pevných plynopriepustných (RGP) šošoviek s cieľom korekcie myopickej refrakčnej chyby. Šošovky v noci nepatrne zmenia zakrivenie rohovky a tým vykorigujú refrakčnú chybu. Po vybratí šošovky ráno sa tento efekt udrží nasledujúcich 16 – 24 hodín, takže nositeľ cez deň nepotrebuje okuliare ani kontaktné šošovky.
Ortokeratologické šošovky (orto-k šošovky) majú malý priemer a sú tzv. reverznej geometrie. V centre leží šošovka veľmi blízko povrchu rohovky, hrúbka slzného filmu sa tu pohybuje od 10 do 20 mikrónov, zatiaľ čo v strednej periférii v úzkom prstenci tzv. reverznej zóny sa šošovka dvíha výrazne vyššie nad rohovku. V periférii je šošovka aplikovaná paralelne s rohovkou, so štandardným nadvihnutím okraja, čo umožňuje prúdenie sĺz pod šošovku.
Miera plochosti – centrálne zakrivenie – definuje výpočtový vzorec podľa požadovaného optického účinku. Hrúbka slzného filmu v reverznej zóne sa tiež volí podľa potrebného efektu. Čím väčšiu myopickú chybu potrebujeme korigovať, tým väčší musíme vytvoriť rezervoár sĺz v reverznej zóne.
Ako vlastne tieto šošovky fungujú?
Gradient sĺz pod šošovkou generuje podtlak, vďaka ktorému migrujú epitélie rohovky z centra do strednej periférie. Centrum rohovky sa tak splošťuje, zatiaľ čo v priľahlej periférii vzniká val migrovaných epitélií. Rohovka v centre znižuje svoju optickú mohutnosť a tým sa koriguje myopická refrakčná chyba na optickej osi oka. Val v periférii, naopak, zvyšuje refrakciu rohovky a vytvára prstenec s hypermetropickým účinkom. Pri dostatočne malom priemere optickej zóny vznikne oblasť s hypermetropickým účinkom ešte pred pupilou (zrenicou).
V tomto prípade dopadajú lúče z optickej zóny na foveu v rovine sietnice, kým lúče prechádzajúce prstencom sa pretínajú pred sietnicou – vytvára sa tzv. myopický defokus. Periférny myopický defokus je základným princípom účinku všetkých súčasných optických metód kontroly krátkozrakosti. Poloha obrazu pred sietnicou v periférii sietnice nepodnecuje oko na ďalší axiálny rast, ale naopak, rast bulbu výrazne spomaľuje.
Pre koho sú orto-k šošovky vhodné?
Orto-k šošovky sú vhodné na korekciu myopie od -0,75 dpt do -5,0 dpt a rohovkového astigmatizmu do 2,0 dpt cylindru, pričom hodnota cylindra by mala byť maximálne polovicou hodnoty sféry. Použitie najnovších plne individualizovaných (topography based) designov umožňuje korigovať myopiu až do -7,0 dpt.
Orto-k šošovky pomáhajú brzdiť nárast detskej krátkozrakosti (myopie)
Vrámci manažmentu myopie u detí predstavujú orto-k šošovky jednu z najstarších a najviac preskúmaných metód. Koncept pevných šošoviek s reverznou geometriou je známy už z 50-tych rokov 20. storočia, keď sa šošovky nosili cez deň. Širšiemu rozšíreniu a noseniu v noci vtedy bránila nízka hodnota priepustnosti kyslíka pri tradičnom materiáli PMMA. S príchodom moderných plynopriepustných materiálov s DK >100, ba dnes až nad >200, sa záujem o orto-k šošovky oživil. Prvé šošovky s reverznou geometriou schválila americká FDA v roku 1998 vo variante denného nosenia. Nočné nosenie, ako ho poznáme dnes, bolo schválené v roku 2002.
Asi po desiatich rokoch sa objavili prvé randomizované kontrolované štúdie, ktoré preukazovali pomalší nárast myopie u detí nosiacich orto-k šošovky. Za pilotnú štúdiu, ktorá seriózne preukázala účinok orto-k na spomalenie myopie sa považuje dvojročná štúdia ROMIO z r. 2012, podľa ktorej mali deti s orto-k o 46 % menší nárast v axiálnej dĺžke oka. Všeobecne uznávané sú výsledky meta-analýzy z r. 2015, ktorá uvádza o 0,27 mm menší nárast axiálnej dĺžky oka za dva roky.
V r. 2024 boli prezentované dlhodobé výsledky ortokeratológie. Kumulatívny účinok orto-k šošoviek po jedenástich rokoch používania bol rozdiel v axiálnej dĺžke u detí nosiacich orto-k oproti deťom s okuliarmi 0,7mm.
Zároveň máme dostupné štúdie, ktoré dokazujú absenciu rebound fenoménu. To znamená, že ani po vysadení orto-k šošoviek nenastáva zrýchlený rast oka tak, ako to vídame napr. pri atropíne alebo pri metóde ožarovania červeným svetlom. Rast oka sa síce po vysadení šošoviek zrýchli, ale iba na normálne tempo, ktoré je bežné pre myopické deti príslušného veku a rasy.
Naše skúsenosti s orto-k šošovkami
Na našom pracovisku v optike Fontána sme v období od roku 2021 do 2025 aplikovali orto-k kontaktné šošovky za účelom spomaliť nárást krátkozrakosti 154 deťom. Z toho 132 detí dostalo štandardný dizajn orto-k šošoviek Dream Lite MC/Dream MC toric (Procornea, Holandsko) a 22 detí potrebovalo individualizovaný dizajn NightLens (Wave Contact Lens System USA). Trom deťom sa šošovka aplikovali iba na jedno oko, druhé bolo emetropické.
Deti boli vo veku od 6 do 18 rokov, priemerný vek detí v čase prvej aplikácie bol 11 rokov.
Na návrh dizajnu šošovky vo všetkých prípadoch využívame snímku axiálnej mapy z rohovkového tomografu Pentacam AXL (Oculus, Nemecko). Zároveň vo všetkých prípadoch vrámci jedného merania získavame aj axiálnu dĺžku oka.
Po zácviku manipulácie, edukácii a kontrole usadenia šošovky si deti vkladajú šošovku doma pred spaním. Nasledujúca kontrola prebieha vždy ráno po prvom prespaní a ďalšie kontroly sa realizujú po treťom a po desiatom prespaní. Pri sporných výsledkoch sa ešte dopĺňala kontrola po 21 až 30 dňoch.
Z celkového počtu 154 aplikácií bolo 150 úspešných. V troch prípadoch deti nezvládli manipuláciu so šošovkou ani s pomocou rodičov. V jednom prípade sme od pravidelnej orto-k ustúpili z dôvodu rušivých haló efektov u 17-ročného pacienta s vysokým rohovkovým astigmatizmom (3,5 dpt cyl).
Medzi našimi pacientmi máme aj tri prípady tzv. parciálneho orto-k, kde šošovkami korigujeme iba časť refrakčnej chyby cca -5,0 dpt a reziduálna chyba sa koriguje bežnými okuliarovými sklami.
V našej praxi sme doposiaľ nezaznamenali nijaký prípad bakteriálnej keratitídy. U piatich pacientov indukovala šošovka v úvode nosenia rohovkový staining v centre. Táto komplikácia bola prechodná a staining ustúpil pri postupnej iniciácii nosenia alebo po úprave geometrie šošovky – zvýšenie sagitálnej hĺbky šošovky.
Hodnotenie efektu na spomalení nárastu myopie robíme na základe polročného a ročného nárastu axiálnej dĺžky oka. Ročnú hodnotu nárastu porovnávame s normou rastu pre emetropické deti príslušného veku a s hodnotou priemerného rastu myopických detí v príslušnom veku. Kontrolu myopie potom hodnotíme ako stopercentne účinnú v prípade, že nárast AXL je v rámci normy pre emetropické deti. Ako efektívnu, ak je nárast vyšší, než u emetropických detí, ale nižší ako je hodnota pre myopov. A napokon ako neefektívnu, ak je tempo rastu AXL rovnaké alebo vyššie ako priemerný rast u myopických detí príslušného veku.
V našom súbore bola ortokeratológia stopercentne účinná v 50-ich percentách prípadov. V 32 percentách bola efektívna a v 18 percentách bola jej účinnosť nedostatočná.
V týchto prípadoch tzv. „non-respondérov“ pristupujeme buď ku kombinovanej stratégii t. j. pridanie 0,01 % atropínu, a/alebo k zmenšeniu priemeru optickej zóny zo štandardných 5,5 mm na 5,0 mm. Oba kroky v štúdiách zvyšujú efekt orto-k o 30 až 50 %.
Výhody nočných šošoviek
Vrámci myopie manažmentu u detí so školskou myopiou predstavujú orto-k šošovky jednu z najstarších a najviac preskúmaných modalít. Orto-k umožňujú oslobodenie dieťaťa od okuliarov, čo oceňujú najmä aktívne športujúce deti a zároveň znamenajú účinné spomalenie nárastu myopie. Veľkou výhodou nosenia šošoviek v noci je možnosť priameho dohľadu rodičov. Dieťa má šošovky na očiach vždy doma.
Ide o optickú metódu kontroly myopie bez farmakologickej zložky a bez vzniku rebound fenoménu. Ako jediná z optických metód nám umožňuje zintenzívnenie manažmentu pri nedostatočnej odozve – teda zmenšenie optickej zóny alebo pridanie najnižšej koncentrácie atropínu, pri ktorej je minimum nežiaducich účinkov.
Ak zvažujete pre svoje dieťa túto možnosť korekcie, neváhajte nás kontaktovať alebo si rezervujte svoj termín na aplikáciu nočných šošoviek v našom rezervačnom systéme on-line.