Kontaktné šošovky u detí po operácii vrodenej katarakty

Pri kongenitálnej katarakte (vrodenom sivom zákale) je potrebné skoré odhalenie (ideálne v rámci novorodeneckého skríningu) a následne čo najvčasnejšia operácia, správna korekcia a zraková rehabilitácia deprivačnej amblyopie, čiže zníženie zrakovej ostrosti oka.

Kritická perióda vývoja zraku trvá 6 – 8 týždňov po narodení. V ideálnom prípade by bolo dieťa do tohto obdobia operované a korigované kontaktnou šošovkou.

Aplikácia kontaktných šošoviek afakickým novorodencom, teda novorodencom, ktorým chýbajú šošovky, má svoje špecifiká. Vzhľadom na vysoké hodnoty afakickej korekcie a anatomickým pomerom (úzka viečková štrbina) sa na našom pracovisku prikláňame k aplikácii pevných RGP kontaktných šošoviek malého priemeru. Pevný materiál poskytuje pri vysokých korekciách lepšie optické zobrazenie, pričom malý priemer šošovky spolu s vysokou priepustnosťou kyslíka (Dk/t >200) zabezpečuje dostatočný prísun kyslíka k rohovke. Konštrukcia šošovky navyše výrazne uľahčuje manipuláciu s ňou, takže rodičia dokážu šošovku bezpečne založiť a vytiahnuť aj veľmi malým a ťažko spolupracujúcim deťom.

Okrem včasného nasadenia korekcie je zásadná jej správnosť, t. j. správna dioptrická hodnota šošovky. Na naše pracovisko prichádzajú rodičia s predpisom na optickú pomôcku z nemocnice, kde prebiehla operácia. 


Naše skúsenosti a priebeh aplikáce tvrdých šošoviek po operácii katarakty

V rokoch 2023 – 2025 sme na našom pracovisku aplikovali šošovky 13 deťom po operácii kongenitálnej (vrodenej) katarakty. Z toho 6 detí malo obojstrannú kataraktu, v 7 prípadoch bolo operované len jedno oko. Priemerný vek prvej aplikácie bol 6,3 mesiaca.

Vo väčšine prípadov bolo nosenie kontaktných šošoviek odporúčané najskôr 5 týždňov po operácii aby sa frekvencia aplikácie lokálnej terapie (očných vapiek) zredukovala na 2x denne.

Vo všetkých prípadoch sme volili aplikáciu RGP korneálnej kontaktnej šošovky SensoSelect (Procornea, Holandsko).

Pri výpočte optickej mohutnosti šošovky vychádzame z hodnoty získanej v celkovej anestézii z automatického refraktometra pracoviska, na ktorom prebiehala operácia. Túto hodnotu prepočítávame s prihliadnutím na rozdiel vrcholovej vzdialenosti uvažovaného okuliarového skla a kontaktnej šošovky („vertex distance“).

Podľa veku dieťaťa v čase aplikácie šošovky uvažujeme vzdialenosť hlavného pozorovacieho bodu od 20 do 40 cm a pripočítame zodpovedajúcu hodnotu adície.

Zakrivenie zadnej plochy kontaktnej šošovky (rádius) volíme podľa keratometrie získanej v celkovej anestézii. Tieto hodnoty však bývajú skreslené pre absenciu fixácie oka počas merania. Prvotný výber hodnotíme po vložení diagnostickej šošovky do oka s použitím žltého farbiva fluoresceínu sodného. Pomocou ručného nástroja svietime modrým svetlom a natáčame aplikáciu cez žltý filter. Sledujeme distribúciu sĺz pod šošovkou, prítomné hromadenie sĺz alebo naopak, príliš malú hrúbku sĺz (strmá vs. tesná aplikácia). Podľa toho upravujeme zakrivenie, excentricitu a priemer šošovky tak, aby sme dosiahli optimálne a stabilné usadenie šošovky na rohovke.


Naše výsledky s tvrdými šošovkami po operácii vrodenej katarakty

Z celkového počtu 13 detských pacientov ich v nosení pevných šošoviek aktuálne pokračuje 12. Priemerná dioptrická sila finálnej kontaktnej šošovky je +22,5 Dpt (15,5 -28,00 Dpt).

Korekcia tvrdými RGP kontaktnými šošovkami dokáže pri správnom výpočte dioptrickej hodnoty zabezpečiť najvyššiu kvalitu sietnicového obrazu pri afakickom detskom oku. Nádej na lepšiu prognózu videnia prináši aplikácia šošoviek čo najskôr po operácii. Rozpaky a nízka informovanosť rodičov často bránia včasnému štartu nosenia kontaktnej šošovky. Od prvej návštevy pacienta na našom procovisku nám trvá dodanie individuálnej RGP šošovky približne dva týždne. Po dodaní šošovky je nutná ďalšia návšteva na vydanie šošovky, vyhodnotenie usadenia a zácvik manipulácie. Pri dobre priehľadných optických médiách si dioptrickú hodnotu finálnej šošovky dokážeme overiť skiaskopicky a korigovať prípadné odchýlky. Od tohto dňa začína dieťa šošovku nosiť pravidelne a otvára sa priestor na začatie zrakovej rehabilitácie.

Pokiaľ bola Vášmu dieťaťu odporučená kontakná šošovka po operácii vrodenej katarkty, odporúčame kontaktovať nás telefonicky. Rádi Vám pomôžeme nájst čo najskôrší termín Vašej návštevy. V týchto prípadoch hrá čas veľkú rolu a predĺženie môže znížiť šancu na finálne videnie Vášho dieťata. 


Autor: Mgr. Jitka Krasňanská, Ph.D.
Top