Astigmatizmus

Astigmatizmus je očná vada, pri ktorej je rozdielna dioptria pre jednotlivé smery oka. Najčastejšie sa vyskytuje rozdiel v dioptriách vo vodorovnej a zvislej osi oka. Hodnota rozdielu dioptrie sa u očnej vady astigmatizmus zvykne označovať ako cylinder.
Ak teda máte v jednom smere (osi) napríklad 1 dioptriu a v druhom smere (osi) 1,5 dioptrie, potom máte 0,5 dioptrie cylinder a teda nízky očný astigmatizmus (astigmatismus levis).

očný astigmatizmus: schéma oka
Hodnota cylindra do 1 dioptrie je veľmi častá. V skutočnosti má malý astigmatizmus takmer každý, ale nízke hodnoty do približne 0,5 až 1 dioptrie zvyčajne nerobí žiadne ťažkosti. Vyšší 
cylinder už pôsobí zhoršené videnie, najmä niektoré druhy písmen.

Astigmatizmus sa môže vyskytovať izolovane, to je prípad, kedy v jednom smere je oko úplne bez dioptrie a má dioptriu len v smere kolmom. Častejšie sa ale vyskytuje spoločne s inou očnou vadou napríklad s
hypermetropiou alebo myopiou.
Astigmatizmus je väčšinou spôsobený nepravidelným zakrivením prednej priehľadnej časti oka rohovky. U detí sa jeho hodnota rýchlo mení tak, ako celé detské očko rastie. U dospelých väčšinou zostáva stabilný. No existujú aj prípady, kedy sa v dospelosti astigmatizmus rýchlo zhoršuje a cylinder rastie. V takom prípade je vhodné vykonať špeciálne vyšetrenie:
rohovkovú topografiu, aby sa vylúčilo vážne ochorenie oka - keratokonus.

Vyšetrenie astigmatizmu

Na prítomnosť astigmatizmu nás upozorní väčšinou už aj obyčejne čítanie písmen bez korekcie. Pri astigmatizmu robí totiž problémy rozoznanie typických písmen ako C, D, G. Na automatickom refraktometri potom zisťujeme presnú hodnotu sily cylindra aj osi. Tieto hodnoty potom musí byť overené na subjektívnych testoch tak, aby sa nastavila optimálna sila aj os. K subjektívnemu meraniu astigmatizmu používáme vejárový test a test s čiernymi guličkami (Brockův test), poprípade test s krúžkami.

Testy používane pri vyšetreni astigmatizmuCylinder nastavujeme najslabší, s ktorým pacient prečíta na 100%. Cylindrické okuliare totiž pôsobí skreslenie obrazu a návyk na túto korekciu je v dospelosti náročnejší. Nie je ani výnimkou, že sme nútení znížiť hodnotu cylindra na úkor videnia tak, aby boli okuliare tolerované. Deti sa na cylindrickú korekciu adaptujú väčšinou úplne bez problémov. Tak isto v kontaktných šošovkách na korekciu astigmatizmu (tórických šošovkách) ku skresleniu nedochádza a býva zde tolerovaná plná sila cylindra.

Objednajte sa na vyšetrenie online
Online rezerváciaTop