Tupozrakosť
takzvana amblyopia

je očná vada, ktorá sa zásadne odlišuje od klasickej ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti.

Objednajte sa

Tupozrakosť

Tupozrakosť (latinsky amblyopia) je očná vada, ktorá sa zásadne odlišuje od klasickej ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti.

Podkladom bežných očných vád je nesprávna lámavosť oka a to je  možno ľahko napraviť okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Pri tupozrakosti naopak môže byť oko po optickej stránke úplne v poriadku, ale zlyháva prenos informácií do centra videnia v mozgu.

Videnie postihnutého oka je neostré, málo kontrastné, podobne ako napríklad nekvalitný obrázok na obrazovke. Pretože videnie postihnutého oka je úplne iné, ako videnie zdravého oka, bývajú narušené bežné tzv. binokulárne funkcie (tj. funkcia na ktorej sa podieľajú obidve oči). Tou najvýraznejšou je porucha priestorového videnia. Pacienti potom majú problémy s odhadovaním vzdialenosti, presnou orientáciou v priestore, s loptovými hrami, riadením automobilu a nemôžu sledovať 3-D filmy. 

Tupozrakosť môže vzniknúť kedykoľvek od narodenia až do cca 6 roku života. V tomto období sa celý zrakový systém ešte len vyvíja a obidve oči sa vzájomne učia správne spolupracovať. Pokiaľ v tomto, tzv. kritickom období, začne zrakové centrum v mozgu prijímať iný obraz z pravého a ľavého oka, potom je veľké riziko vzniku tupozrakosti. 


Typickou príčinou sú rôzné dioptrie na pravom a ľavom oku, alebo rôzny smer pohľadu pravého a ľavého oka pri škúlení. Najvyššie riziko  predstavujú závažné poruchy videnia jedného oka, ktoré vznikajú skoro po narodení, ako napr. vrodený šedý zákal, ochabnutie  a pokles horného viečka, alebo krvácanie do vnútorného priestoru očnej gule.

Liečba amblyopie závisí od toho, aká pričina ju vyvolala a na veku, kedy sa začně liečba. Všeobecne platí, že čím skôr sa liečba začne, tým je väčšia nádej na úplne vyliečenie.

Ak si u svojho dieťaťa všimnete, že si často trie oči, máva ich začerveňané, alebo jedno oko priviera, je vhodné nechať oči skontrolovať. Tiež časté zakopávanie, narážanie do vecí, zdanlivá nešikovnosť alebo nakláňanie hlavičky na jednu stranu môžu byť príznaky očnej vady.

Typické príznaky očnej vady - tupozrakosti sú tieto:


  • šúchanie alebo žmúrenie očí

  • pálenie a začervenanie očí

  • časté zakopávanie, narážanie do vecí

  • naklánanie hlavičky na jednu stranu, privieranie jedného oka

Ak máte akékoľvek podozrenie, že by Vaše dieťa mohlo byť ohrozené tupozrakosťou, nechjte mu zrak čo nejdrříve odborne vyšetriť. V optike Fontána vyšetruje zrak malých detí skúsená detská očná lekárka, ktorá má atestáciu s pedoftalmologie a dlouhleté skúsenosti s liečbou tupozrakosti aj škúlením MUDr. Zuzana Cagalová. Na vyšetrenie výmenný lístok nepotrebujete. Stačí sa objednať telefonicky.


Objednajte svoje dieťa na kontrolu zraku online
Online rezervácia
Top