Detská očná ambulancia

Súčasťou modernej očnej optiky Fontána neďaleko centra Považskej Bystrice je aj detská očná ambulancia. Starostlivosť o zrak detí od narodenia do pätnástich rokov zabezpečuje skúsená očná lekárka s dlhoročnou praxou v detskej oftalmológii MUDr. Zuzana Cagalová. Deti vyšetruje každý týždeň vo vyhradených dňoch. Na vyšetrenie objednávame telefonicky a v súčasnosti sa naň čaká asi mesiac. 

Pretože očná lekárka v optike Fontána nie je oprávnená predpisovať lieky viazané na lekársky predpis, nemôžeme, žiaľ, ošetrovať akútne očné infekcie vyžadujúce liečbu protizápalovými kvapkami alebo masťami.


Detská očná ambulancia v rámci optiky Fontána poskytuje tieto služby:


Vyšetrenie zraku a dioptrií

Zrakovú ostrosť sme schopní väčšinou stanoviť už u detí od dvoch rokov prostredníctvom známych obrázkov a tvarov. Staršie deti testujeme pomocou „hrabliček“, čo je rôzne otočené písmenko E. „Hrabličky“ a návod na ich čítanie si môžete vytlačiť tu.

Po orientačnom zistení zrakovej ostrosti (vízu) zisťuje očná lekárka skutočné hodnoty dioptrií pomocou automatického refraktometra, a u malých detí aj pomocou skiaskopie, keď svieti špeciálnou baterkou dieťaťu do oka, a zároveň sa mu predkladajú sklíčka rôznych dioptrií.

Podľa výsledku tohto merania sa zisťuje tzv. subjektívna refrakcia, teda hodnota dioptrií, s ktorými dieťa najlepšie vidí. Aby sme našli správnu hodnotu dioptrií, venujeme každému malému pacientovi pri skúške dostatok času. 

Hodnoty dioptrií sa potom definitívne potvrdzujú opakovaným premeraním po tzv. rozkvapkaní očí. Meranie bez rozkvapkania je síce tiež dôležité, lenže deti majú vysokú schopnosť „doostrovať“, takže značnú časť svojej chyby môžu vykorigovať vlastným úsilím samy. Aby sme teda zistili skutočný rozsah očnej chyby, treba oči detí do 15 rokov vždy pri prvom vyšetrení rozkvapkať.

Vyšetrenie zraku u detí

Zistenie škúlenia a tupozrakosti

Pri každom dieťati robí očná lekárka tzv. zakrývaciu skúšku, pri ktorej pozoruje pohyb očí pri zakrytí a následnom odkrytí oka rukou alebo zakrývadlom. Tak zisťuje prítomnosť škúlenia, jeho smer (či oči zabiehajú dovnútra – k nosu, alebo von – k spánkom) a veľkosť odchýlky. Lekárka overuje aj pohyblivosť očí pri pohľadoch dieťaťa rôznymi smermi a prítomnosť prípadnej poruchy inervácie niektorého očného svalu. Podľa výsledkov testu navrhuje postup liečby. Vo väčšine prípadov sa liečba začína predpisom správnych okuliarov. Ak je navyše jedno oko oslabené (tupozraké), odporučí spôsob a režim jeho prelepovania.

Vyšetrenie očného pozadia a vnútroočného tlaku u detí

Vyšetrenie očného pozadia je u detí nevyhnutné na zistenie anatomických pomerov na sietnici, overenie správneho vývoja jednotlivých štruktúr aj na zachytenie prípadných vrodených porúch sietnice, ktoré sa v detstve začínajú prejavovať nešpecificky – zhoršeným videním.

Kontrolu očného pozadia detí vyžadujú často aj iní špecialisti – povedzme pri opakovaných bolestiach hlavy a migrénach u detí, poruchách vestibulárneho ústroja, pri kožných nádorčekoch (hemangiómoch) a pod.

Deťom sa očné pozadie vyšetruje vždy po rozkvapkaní očí. Tým sa rozšíria zrenice a očná lekárka potom môže spoľahlivo prezrieť celú sietnicu až do jej periférie. Vyšetruje sa nepriamou oftalmoskopiou. Väčšie deti sedia pri tomto vyšetrení za štrbinovou lampou, malé deti ležia.

Väčším deťom robíme aj OCT vyšetrenie očného pozadia (optická koherentná tomografia), pri ktorom sme schopní detailne zobraziť a hodnotiť jednotlivé štruktúry sietnice (makulu, terč zrakového nervu, cievy). OCT prístroj dosahuje rozlíšenie v hodnotách mikrometrov, čo umožňuje zobraziť sietnicu až do úrovne jednotlivých vrstiev. Výhodou moderných OCT prístrojov je možnosť sledovať prípadné zmeny v čase, a včas upozorniť na prípadné prebiehajúce ochorenia.


Top