Vyšetrenia počas epidémie COVID-19

Sme si vedomí, že súčasná situácia je veľmi komplikovaná. Na jednej strane je rozumné obmedziť pohyb a kontakt ľudí. Na druhej strane nebude možné a ani správne dlhodobo úplne prestať vyšetrovať pacientov s očnými problémami.
Aj v čase pandémie sa môže ktokoľvek dostať do situácie, kedy je potrebné vykonať vyšetrenie zraku či už preto, aby mohol vykonávať zamestnanie, alebo sa mohol venovať osobným záujmom. My v optike Fontána preto pozorne sledujeme nové poznatky ako o
spôsobe prenosu vírusu, tak o možnostiach ochrany. Všetky odporúčania okamžite implementujeme, tak aby sme Vám boli schopní poskytnúť bezpečné služby v okamihu, keď to budete Vy, alebo Vaši blízki potrebovať.

Očné vyšetrenie v čase epidémie COVID-19

  • Na každé vyšetrenie objednávame na presný čas a rezervujeme 60 minút vo vyšetrovni tak, aby bol dostatok priestoru na kompletnú dezinfekciu všetkých povrchov.
  • Meranie dioptrií vykonávame cez tzv. foropter, čo je hlavica s dvoma priezormi, ktorými sa pacient pozerá. Nemá teda pri vyšetrení nasadenú klasickú skúšobnú obrubu, kde sa pri nosení rúška zahmlievajú sklá.
  • Optometrista po celú dobu vyšetrenia používa rúško na prekrytie nosa a úst, plastový ochranný štít a jednorazové gumené rukavice.
  • Každému zákazníkovi pri vstupe do optiky ponúkneme nové jednorazové rukavice, ktoré má nasadené po celú dobu pobytu v optike, alebo gélovou dezinfekciu na ruky.
Objednajte sa na vyšetrenie online


Online rezervácia 
  • Aktuálne vykonávame iba také vyšetrenia, ktoré sú "bezpečné", tj. nedochádza pri nich k rozptýleniu sĺz vyšetrovaného. Slzy môžu byť rovnako infekčné, ako kvapôčky z nosa nosa či z úst, preto sa snažíme vylúčiť vyšetrenie u ktorých dochádza k vyššiemu slzeniu pacientov.
  • Dočasne sme zrušili meranie vnútroočného tlaku bezkontaktným tonometrom, pri ktorom sa slzy fúknutím vzduchu rozptyľujú do priestoru, vytvárajú aerosol a mohli by potenciálne infikovať ďalšieho pacienta.
  • Vyšetrenie detí do 6 rokov a všetky vyšetrenia detí, ktoré vyžadujú rozkvapkanie (cykloplégiu) tiež dočasne pozastavujeme. Vyšetrenie detí starších ako 6 rokov vykonáva optometrista podľa bežného postupu .
  • Rúška sa nedávajú dolu ani pri skúšaní okuliarov v priestoroch očnej optiky. Pokiaľ si zákazník praje vidieť sa v okuliaroch bez rúška, poskytujeme zrkadlo do ruky a umožňujeme vyjsť von pred optiku, kde je možné si rúško zložiť a pozrieť sa.
  • Všetky vyskúšané rámy sa odkladajú na vyčlenenú tácku a rámy potom dôkladne dezinfikujeme - 1 minútu čistenie v ultrazvukovom vodnom kúpeli s dezinfekčným tekutým mydlom a následne čistenie dezinfekčným sprejom.
  • V jednom okamihu sú v celom priestore optiky (120 m2) maximálne 2 zákazníci a 2 zamestnanci (1 optometrista a 1 asistent). Nikto z personálu necestuje do zahraničia, dodržiava pokyny osobnej karantény a do tejto chvíle nebol v kontakte so žiadnou osobou pozitívne testovanou na COVID-19.

Aj naďalej vykonávame skríningové vyšetrenie očného pozadia pomocou špičkového prístroja OCT. Snímky Vašich očí hodnotí skúsený lekár, ktorý Vám zasiela lekársku správu e-mailom. Využite v čase obmedzenia možnosti bezpečné tele-medicíny v modernom prostredí optiky Fontána.

Top