Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Články    »   Starostlivosť o tvrdé kontaktné šošovky

Starostlivosť o tvrdé kontaktné šošovky

Správne čistenie a údržba kontaktných šošoviek je základom pohodlného a bezpečného nosenia akýchkoľvek kontaktných šošoviek. Tvrdé kontaktné šošovky používame dlhodobo (niekedy aj 2 roky). V takýchto prípadoch je starostlivosť eště dôležitejšia.

Veľkou výhodou tvrdých kontaktných šošoviek je odolnosť materiálu. Tvrdé kontaktné šošovky dokážeme čistiť dôkladnejšie a môžeme používať účinejšie prípravky v porovnaní s mäkkými kontaktnými šošovkami. Tvrdé kontaktné šošovky môžeme čistiť viacerými prípravkami. Ide o základné čistiacie roztoky, ktoré používame každý deň a agresívnejšie roztoky na odstránenie usadenín a dôkladnejšiu dezinfekciu, ktoré používame 1 až 2 krát do mesiaca.

 

Každodenné čistenie

K denné starostlivosťi o tvrdé kontaktné šošovky si môžete vybrať medzi dvoma druhmi roztokov: buď môžete použiť niektorý z multifunkčných roztokov (multipurpose solution), alebo roztoky na báze perxidou vodíka.

Viacúčelový roztok

Pri viacúčelovom roztoku si treba dať vždy pozor na obsah konzervačných látok. Stále častejšie sa stretávame s nositeľmi kontaktných šošoviek, ktorým nerobia problémy kontaktné šošovky, ale konzervačné látky obsiahnuté v týchto roztokoch. Pri použití viacúčelového roztoku je dôležité aby boli šošovky pred nasadením do oka opláchnuté sterilným fyziologickým roztokom, ktorý kúpite v každej lekárni. Najlepšie sú jednorázové ampulky (tzv monodózy). Iba takto balený fyziologický roztok neobsahuje konzervačné látky.

 

Zo skúsenosti z našej praxe vidíme najmä na kontrolách zmeny na rohovke, pokiaľ si nositeľ tvrdých kontaktných šošoviek dobre šošovky neopláchne. Opláchnuť takýto roztok je trošku náročnejšie. Roztok je viac viskózny (viac je podobný oleju, než vode), než roztok na mäkké kontaktné šošovky.

 

Pokiaľ ide o kvalitný viacúčelový roztok, napr. Menicare Pure (Menicon), spravidla nerobí nositeľovi problémy, ak nosí tzv. korneálne tvrdé kontaktné šošovky. U niektorých nositeľov sklerálnych šošoviek sa stretávame s ťažkosťami a roztok musíme vymeniť. Viacúčelové roztoky na tvrdé kontaktné šošovky nedoporučujeme nositeľom hybridných kontaktných šošoviek. Viac o jednotlivých typoch tvrdých kontaktných šošoviek na keratokonus sa dočítate v našom článku: "Korekcia keratokonusu tvrdými šošovkami"

Peroxidový roztok

Peroxidový roztok je jediný typ roztoku, kde máte istotu, že v ňom nie sú obsiahnuté konzervačné látky. Peroxidový roztok je aj najúčinejší pri čistení mäkých a hybridných kontaktných šošoviek. A pozor, naozaj sa nejedná sa o peroxid vodíka, ktorý si bežne kúpite v lekárni. Peroxidový roztok na kontaktné šošovky je samostatný prípravok predávaný za účelom dezinfekcie kontaktných šošoviek. V našej ponuke je to napr. Refine One Step ®(CooperVision)
Peroxidový roztok na kontaktné šošovky sa vždy dodáva aj so špeciálnym púzdrom, ktorého použitie je nutné pre správnu funkciu roztoku.
Použitie peroxidového roztoku je veľmi jednoduché. Tvrdú kontaktnú šošovku len vložíte do "košíčku" na vrchnáku špeciálneho púzdra, ktoré je súčasťou každého balenia roztoku. Samotnú nádobku púzdra potom naplníte roztokom až po vyznačenú líniu a vložíte vrchnák s košíčkami, v ktorých máte uložené svoje šošovky. Zaskrutkujete a postavíte na rovnú podložku. A to je všetko - nevyžaduje sa manuálne čistenie šošoviek. Súčasťou púzdra je disk, ktorý je pokrytý vrstvičkou neutralizačné látky. Tá cez noc (počas 8 hodín) chemickou reakciou “premení” peroxidový roztok na “bežnú vodu” a šošovky môže nositeľ následne  bezpečne vložiť do oka.
Vďaka tou, že samotný peroxid je žieravina, roztok nepotrebuje žiadne konzervačné látky. Cez noc je peroxid zneutralizovaný pomocou špeciálneho disku v púzdre. Vďaka jednoduchému použitiu, vysokej efektivite a absencii konzervačných látok, odporúčame v našej praxi peroxidový roztok všetkým nositeľom šošoviek - vrátane mäkkých a hybridných.


POZOR!!! ROZTOK NEMÔŽE PRÍSŤ DO KONTAKTNU S OKOM BEZ TOHO ABY BOL ZNEUTRALIZOVANÝ V PÚZDRE!!! VEĽMI BY STE SI PODRÁŽDILI OČI. PEROXIDOVÝ ROZTOK NEMÔŽE SLÚŽIŤ NA OPLACHOVANIE ŠOŠOVIEK.

Dokladné čištenie 

Je bežné, že nositeľ tvrdých kontaktných šošoviek používa jeden pár aj 2 roky. Preto je potreba šošovky čistiť aj dôkladnejšie. Na trhu nájdete veľa tzv. proteinových čističov. My doporučujeme našim pacientom prípravok Progent SP (Menicon). Výrobca doporučuje používať Progent 1x za 2 týždne.


POZOR! POUŽITIE TOHTO PRÍPRAVKU KONZULTUJTE SO SVOJÍM KONTAKTOLÓGOM. NIEJE VHODÝ NA VŠETKY MATERIÁLY KONTAKTNÝCH ŠOŠOVIEK!

Pri použití tohto prípravku treba byť obozretný a dobre si prečítať návod na použitie. Tento prípravok nemôže v žiadnom prípade prísť do kontaktu s očami. Po jeho použití sa musia šošovky dôkladne vypláchnuť. Odmenou sú krásne, čisté šošovky bez akýchkoľvek usadenín.

Autor: Michal Krasňanský, M.Sc.
Páčil sa vám náš článok?

Články s podobnou problematikou

Nové fakty o účinnosti roztokov na šošovky
Pokiaľ k čisteniu svojich šošoviek ešte nepoužívate peroxidový roztok, tak čítajte ďalej.
Kontaktné šošovky - sú tie Vaše naozaj bezpečné?
Nenápadné prejavy nebezpečného vlivu kontaktných šošoviek na Vaše oči
Keratokonus - čo to znamená a ako bojovať?
Toto vážne ochorenie rohovky je potrebné včas zachytiť a správne liečiť!

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more