Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Články    »   Nové fakty o účinnosti roztokov na šošovky

Nové fakty o účinnosti roztokov na šošovky

Kontaktné šošovky sú obľúbený, účinný a bezpečný spôsob riešenia očnej vady. Teda za predpokladu, že sú používané správne a že je o ne správne postarané.

Situácia na povrchu oka, kam šošovky vkladáme, totiž vôbec nie je taká jednoduchá, ako by sme si mysleli. Našim prianím by boli hygienicky čisté spojovky, ale pravda je taká, že povrch každého jedného oka je plný rôznych baktérií a tie ochotne a radi osídľujú aj kontaktné šošovky. Ak nepoužívate jednodňové šošovky, ktoré na konci dňa jednoducho vyhodíte, potom Vám nezostáva než svoje šošovky po každom nosení dôkladne čistiť. Na čistenie pritom môžete použiť buď niektorý z mnohých tzv. viacúčelových roztokov (multi-purpose), alebo môžete siahnuť po roztoku na báze peroxidu vodíka. Ktorý si teda vybrať?

Napriek tomu, že viacúčelové roztoky často sľubujú veľa pridaných výhod (napr. zvlhčenie očí, dlhšiu dobu komfortného nosenia šošoviek a pod.), my v našej praxi dlhodobo odporúčame používanie peroxidových roztokov.

 

Viacúčelový vs. peroxidový roztok 

Jeden z dobrých dôvodov sme uvádzali v jednom z minulých článkov "Kontaktné šošovky - sú tie Vaše naozaj bezpečné?"a tu je ďalší dôvod pre naše odporúčanie. Nedávna štúdia publikovaná v prestížnom odbornom časopise Eye Contact Lens hodnotila prítomnosť baktérií priľnutých na povrchu nosených kontaktných šošoviek.


U každého nositeľa sa zaznamenalo, aký typ roztoku používal - či peroxidový alebo viacúčelový s dezinfekčnou zložkou PHMB. 
V štúdii bolo analyzovaných 84 kontaktných šošoviek, z ktorých na 64 z nich bola nájdená výrazná mikrobiálna kontaminácia. Nájdených bolo celkovo 19 rôznych kmeňov baktérií a 167 jednotlivých bakteriálnych druhov. Najhojnejšie boli zastúpené baktérie Enterokokus, Streptokokus, Stafylokokus ale aj Korinobaktérie a Ralstonia z kmeňa Proteobaktérií. Z 20 šošoviek, ktoré neobsahovali bakteriálnej DNA patrilo 16 z nich (80%) tým nositeľom, ktorí používali na čistenie peroxidový roztok.
U tých šošoviek, ktoré boli čistené viacúčelovým roztokom bola celkovo výrazne vyššia diverzita bakteriálnych druhov, než u šošoviek čistených peroxidom. Počet Korinebaktérií, baktérií Haemofilus a Streptokokus bol u užívateľov multifunkčných roztokov 4,3 x, 12 x a 3 x vyšší, než pri peroxide.

Vadia nám vôbec baktérie?

Všetci nositelia, vrátane tých, ktorých šošovky boli výrazne kontaminované baktériami, boli pritom asymptomatickí, teda neopisovali žiadne subjektívne problémy pri nosení ani podráždenie očí. Nastáva teda otázka, či očiam na šošovkách skutočne baktérie vadia a ako.

Skutočnosť je taká, že bakteriálna záťaž nemusí ihneď viesť k akútnym zápalom, ale výrazne zvyšuje riziko ich prepuknutia.

Aj prítomnosť nepatogénnych baktérií na povrchu šošovky totiž stimuluje imunitnú reakciu rohovky a vedie k migrácii bielych krviniek do toho miesta rohovky, ktoré je v tesnom kontakte s bakteriálnou náložou na šošovke. Klinicky sú tieto zhluky bielych krviniek viditeľné pri vyšetrení na štrbinovej lampe ako drobné, belavé alebo šedavé okrúhle okrsky v prednom epitele rohovky. Nositeľ ich sám voľným okom nevidí a častokrát o ich prítomnosti ani nevie. Oči môžu byť pokojné, alebo rôzne podráždené a začervenané.


Riziká biofilmu

Navyše nepatogénne baktérie, ktoré sa na šošovkách zachytávajú, sa čoskoro začínajú organizovať a tvoriť tzv. biofilm. Biofilm je dômyselne  organizovaná zosieťovaná štruktúra, kde sú baktérie veľmi dobre chránené proti dezinfekčným látkam z roztokov. Tak sa baktérie v biofilme ďalej množia a biofilm vyzrieva. Na takomto teréne potom stačí málo, aby sa uchytili a rozmnožili aj agresívne, silne patogénne kmene, ako je Pseudomonáda alebo Akantaméba. Biofilm sa vytvára ako na povrchu šošoviek, tak na vnútornom povrchu púzdra. Preto je nesmierne dôležité kontaktné šošovky meniť v termínoch, ktoré sú odporúčané a púzdro najdlhšie po 30 dňoch používania.


 

Vďaka jednoduchému použitiu, vysokej efektivite a absencii konzervačných látok, odporúčame v našej praxi peroxidový roztok (např. Refine One Step) všetkým nositeľom šošoviek - vrátane mäkkých, tvrdých aj hybridných.

 

 Autor: Mgr. Jitka Krasňanská, Ph.D.

 

Páčil sa vám náš článok?

Články s podobnou problematikou

Starostlivosť o tvrdé kontaktné šošovky
Aké roztoky si vybrať a ako ich použiť?
Kontaktné šošovky - sú tie Vaše naozaj bezpečné?
Nenápadné prejavy nebezpečného vlivu kontaktných šošoviek na Vaše oči
Vyšetrenie zraku
Ako by malo prebiehať, aby Vám okuliare dobre slúžili?

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more