Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Články    »   Krátkozrakosť u detí: dokážeme ju zastaviť?

Krátkozrakosť u detí: dokážeme ju zastaviť?

Pokiaľ boli Vášmu dieťaťu predpísané okuliare s mínusovými dioptriami, mali by ste pokračovať v čítaní. Krátkozrakosť (myopia), teda vada, ktorá znemožňuje ostré videnie do diaľky sa totiž dá ovplyvniť. Určité návyky a metódy korekcie prispievajú k rapídnemu zhoršovaniu zraku a naopak niektorými typmi dokážete zhoršovanie úplne zastaviť, alebo aspoň spomaliť.

 

Čo krátkozrakosť pôsobí?

videnie a kratkozrakost
Dôvod, prečo by ste nemali zostať voči tejto zrakovej vade ľahostajný, je častý výskyt ďalších komplikácií, ktoré krátkozrakosť sprevádza. 

Samotné zhoršenie videnia je tým najmenším, aj keď tiež nepríjemným aspektom. Napríklad človek s krátkozrakosťou o výške -3,0 Dpt vidí stopercentne ostro do 30 cm. Na bežnú vzdialenosť v diaľke jeho videnie zodpovedá len 10% toho, čo vidia ostatní! Zaostrenie neni možné inak, ako okuliarmi, alebo kontaktnými šošovkami, čo znamená absolútnu závislosť na týchto pomôckach. Okrem určitej nepohodlnosti a obmedzenia, ktoré so sebou prináša nosenie okuliarov a šošoviek, sa však pridávajú ešte ďalšie očné komplikácie. Krátkozraké oko je totiž väčšinou dlhšie, ako oko normálne. Očné gule nekontrolovane rastú najmä v oblasti zadného pólu a dochádza tu k napínaniu citlivých tkanív. Sietnice, ktorá vystiela oko zvnútra a obsahuje všetky potrebné nervové bunky, sa neprirodzene naťahuje až môže prasknúť, alebo sa odchlípnuť. 

rast oka v zanem poluČím je vada vyššia (viac dioptrií), tým je aj riziko týchto komplikácií väčší. Každá štvrť diptria naviac, predstavuje vyššie riziko! Ľudia s myopiou sa preto majú vyhýbať športom a aktivitám, kde hrozí vysoký tlak na oko, ako sú skoky do vody alebo potápanie. Podobne nastávajúce mamičky s vysokou krátkozrakosťou by si mali nechať skontrolovať očné pozadie, či u prirodzeného pôrodu nehrozí poškodenie sietnice. Okrem sietnice bývajú u krátkozrakých očí aj častejšie zmeny v sklovci a skôr sa objavuje šedý aj zelený zákal.

Akonáhle sa krátkozrakosť objaví, väčšinou sa už iba zhoršuje. Preto je dôležité urobiť všetko preto, aby sme zhoršovaniu pomohli zastaviť, alebo ho aspoň spomaliť. 

 

Skôr sa krátkozrakosť považovala za čisto genetickú záležitosť. Dnes sa už vie, že okrem dedičnosti hrajú úlohu aj faktory prostredia, v ktorom se dieťa nachádza. Zistilo sa, že v detstve si oko samo riadi rýchosť svojho rastu podľa charakteru obrazu, ktorý do neho prichádzá. Inými slovami - oko samo dokáže reagovať na to, v akom prostredí sa nachádza a načo sa dieťa pozerá.

 

Ako vplyva prostredie?

prostredia

Ak je dieťa v interiéru, či už v školskej triede, alebo doma, všetko navôkol je relatívne blízko. Dieťa tu väčšinu času sedí pri stole, alebo v lavici a všetky predmety sú tak veľmi blízko jeho očí. Väčšinou naviac sleduje drobný text alebo monitor počítača z krátkej vzdialenosti, kde musí oči vela zaostrovať. Osvetlenie v miestnostiach je umelé a zloženie svetla je veľmi vzdialené prirodzenému dennému svetlu. Všetky tieto faktory dávajú oku jasný signál - zrýchliť svoj rast a navodiť krátkozrakosť.

Naopak, každý okamih, ktorý strávi dieťa vonku, je pre normálny vývoj očí nesmierne dôležitý. Vonku sú všetky predmety vo väčšej vzdialenosti a dieťa tu väčšinou stojí a nemusí sa sústrediť na drobný text. Prirodzené zloženie denného svetla naviac normalizuje vylučovanie hormónov, ktoré sa podieľajú na regulácií rastu oka. Zrenička sa zužuje a oko dostáva signály, aby svoj nežiadúci rast ukončilo. Ideálna denná dávka pobytu vonku je aspoň 2 hodiny, t.j. 14 hodin týždenne. V lete sa to dosiahne relatívne ľahko, no zima býva náročnejšia. A to je tiež dôvod, prečo sa behom zimných mesiacov oči zhoršujú rýchlejšie, ako počas letných prázdnin. 

 

Kto je krátkozrakosťou najviac ohrozený?

Za rizikové faktory pre vznik krátkozrakosti sa aktuálne považuje nasledujúce:
  • Genetická záťaž, teda krátkozrakosť rodičov. Riziko je vyššie, ak trpia krátkozrakosťou obaja rodičia. No genetika nieje jediným viníkom! Viac ako polovica krátkozrakých detí nemá rodičov postihnutých touto vadou!
  • Pobyt v interiéry na úkor času stráveného vonku. Mestský život je obecne rizikovým faktorom. Naopak pobyt vonku (aspoň 2-3 hodiny denne) má ochranný vpliv.
  • Intenzívna práca do blízka (hranie na počítači, tablete, mobile, čítenie, ručné práce).
  • Ženské pohlavie: dievčatá bývajú postihnuté častejšie.
  • Vek, kedy se vada prvýkrát objavila: čím skôr objaví, tým rýchlejšie sa zhoršuje.

 

Čo môžeme pre svoje dieťa spraviť? 

Pokiaľ máte doma krátkozrakého potomka, potom môžeme doporučiť následujúce: 
  • korekcia kratkozrakostiNosiť vždy správne okuliare. Skorší predpoklad o tom, že nosenie slabších okuliarov spomalí zhoršovanie sa ukázal úplne mylný! Naopak! Deťom, ktoré nosia o 0,5 Dpt slabšie okuliare, ako potrebujú, sa oči kazia rýchlejšie!
  • Nechať u dieťaťa skontrolovať binokulárne videnie. Skryté škúlenie (tzv. esofória) znamená, že  sa pri čítaní očnej osy príliš stáčajů smerom ku nosu. To spôsobuje vyššie napätie očných svalov a býva spojené s rýchlejším zhoršovaním očí. Skryté škúlenie ide pritom u detí ľahko napraviť zrakovým cvičením,  alebo okuliarmi. 
  • Informovať sa na možnosť korekcie kontaktnými šošovkami. Určitý druh kontaktných šošoviek spomaluje zhoršovanie očí. Šošovky môžu byť mesačné, alebo ideálne tzv. jednodenné, kedy si dieťa každý deň nasadzuje úplne novú čistú šošovku. Práve v oblasti špeciálnych šošoviek pre spomalenie myopie sú celosvetovo najväčšie úspechy. V Ázií, kde krátkozrakosťou trpí 8 z 10 detí, sa už jednodenné šošovky bežne predpisujú. Na Slovensku sa ich uvedenie očakáva v blízkej dobe. 
  • Režimové a diétne opatrenia. Každá práca na blízko (počítač, čítenie, kreslenie) by mala byť vyvážená pobytom na čerstvom vzduchu. Pri všetkých týchto činnostiach musí byť zabezpečené kvalitné osvetlenie a dostatočná vzdialenosť od textu či monitora (aspoň 30-35 cm). Strava detí by mala byť pestrá a vyvážená a nemala by prevažovať cukry (Existuje aj priamo diéta navrhnutá pre krátkozraké deti. O tejto diéte porozprávame v niektorom z našich ďalších článkov).

Výskum v oblasti krátkozrakosti neustále pokračuje. A my v optike Fontána nadšene sledujeme najnovšie poznatky tak, aby sme mohli Vám a Vašim deťom skutočne pomôcť.
V spolupráci s atestovanou detskou očnou lekárkou MUDr. Zuzanou Cagalovou vyšetrujeme aj tie najmenšie deti, zisťujeme prítomnosť skrytého aj z zjavného škúlenia a aplikujeme všetky druhy kontaktných šošoviek. Objednajte svoje deti na kontrolu zraku ešte dnes a zistite, čo pre nich môžete urobiť. Nezabudnite, že u detského zraku hráme o čas - čím skôr sa nastaví správna korekcia, tým väčšia je šanca na normálny vývoj zraku a čo najnižší počet dioptrií v dospelosti.

Autor. Mgr. Jitka Krasňanská, Ph.D
Páčil sa vám náš článok?

Články s podobnou problematikou

Vianočné úrazy očí
Aké nebezpečenstvo na Vaše očí číha u stromčeku alebo sviatočného stola?
Otestujte zrak svojich detí ešte dnes!
Vytlačte si náš test na skúšku zraku a zistite, či Vaše dieťa potrebuje okuliare!
Vyšetrenie zraku u detí
Zistite, ako prebieha vyšetrenie zraku u detí krok za krokom!

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more