Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Služby    »   Vyšetrenie zraku dieťaťa

Vyšetrenie zraku dieťaťa

V optike Fontánka vyšetruje zrak detí očná lekárka MUDr. Zuzana Cagalová ve spolupráci s optometristom. Vyšetrovacie metódy vždy volíme primerane veku a duševnému stavu dieťaťa. V každom prípade je aj tomu najmenšiemu pacientovi venovaného dostatok času tak, aby vyšetrenie bolo príjemné. V prípade potreby doplňujeme opakované vyšetrenia dioptrií v iný deň, kedy očká nie sú rozkapaná a dieťa je už oboznámené s našim prostredím.

Priebeh očného vyšetrenia dieťaťa:

Brucknerův test

Základom vyšetrenia je tzv. oftalmoskopia. Pri nej svietime do očka zo vzdialenosti asi 1 m a len niekoľko sekúnd. Stačí, aby sa dieťa pozrelo priamo na svetielko a my tak zistíme približnú veľkosť očnej vady a či dieťa škúli, alebo nie. Tento test je tak rýchly a jednoduchý, že ho možno vykonať u detičiek hneď od narodenia!

Skiaskopia

Presné určenie počtu dioptrií je u detí možné jedine skiaskopiou. Do očka opäť svietime. Tentoraz však tenkým prúžkom svetla, zatiaľ čo dieťa sleduje obrázky alebo film na druhej strane miestnosti. U väčších detí, ktoré zvládnu pokojne pozorovať obrázok v prístroji, stanoví refrakčnú vadu na tzv. automatickom refraktometri.

Cykloplégia (rozkvapkánie)

Je možné, že Vaše dieťa bude musieť byť pre presné stanovenie výšky očnej vady aj “rozkvapkané”. V takom prípade sa do oboch očí niekoľkokrát kvapne látka (cykloplegikum), ktorá krátkodobo vyradí z činosti sval zaisťujúci zaostrovanie. Vďaka tomu sme schopní zmerať skutočnú výšku očnej vady a prípadne cez rozšírenú zrenicu skontrolovať očné pozadie. Schopnosť zaostrovania do blízka a šírka zorničky se behom nasledujúcich 4 hodín plne navráti k norme! Každopádne ihneď po vyšetrení Vaše deti ocenia slnečné okuliare a musia byť ospravedlnené z úloh na blízko (čítanie, písanie).

Pohyblivosť očí (motilita)

Farebnými guličkami alebo hračkou pohybujeme pred očami, aby sme si overili, že sa očko voľne pohybuje do všetkých smerov. Pri tomto teste vidíme aj to, či dieťa nešilhá iba v určitom pohľadovom smere.

Testy škúlenia

Základným testom na zistenie prítomnosti škúlenie je veľmi jednoduchá zakrývacia skúška (cover test). Pri nej plochým zakrývatkom alebo rukou striedavo zakrývame jedno a potom druhé očko. Podľa pohybu očiek pri zakrytí a odkrytí zistíme bežné aj skryté škúlenie. 
Rozsvietime svetielko a pred druhým okom pridržíme vrúbkované sklíčko. Podľa toho, kde dieťa vidí prúžok svetla určíme veľkosť škúlenia.

Meranie zrakovej ostrosti

Vyskúšame, ako dieťa naozaj vidí. Na monitore meníme obrázky, ktoré má dieťa pomenovať. Ak naučíte dieťa všetky obrázky spoznávať ešte pred vyšetrením, bude skúška ostrosti hračka. Okrem známych tvarov používame s obľubou aj tzv. hrabličky. To je písmenko E, ktoré je vždy otočené nôžkami hore, dole, doprava alebo doľava. Menšie a hanblivé deti nám iba otáčajú veľkými papierovými hrabličkami, takže nemusí pri vyšetrení vôbec hovoriť.

Test priestorového videnia

Dieťa prezerá špeciálne priestorové obrázky cez 3D okuliare. Ukazuje prstom, ktoré časti obrázku sú vidieť bližšie. Kvalitu priestorového videnia tak dokážeme zhodnotiť na presnosť niekoľkých uhlových minút.

Objednať sa môžete denne telefonicky, osobne, alebo nám napíšte na náš e-mail (info@optikafontana.sk) a my Vás budeme kontaktovať.

Prečítajte si viac o problamatice detského zraku na našich webových stránkach optikafontanka.sk.

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more