Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Služby    »   Očné vady a ich vplyv na videnie

Očné vady a ich vplyv na videnie

Dôvodov, prečo zlé videnie nieje vhodné ignorovať je hneď niekoľko. Prvý dôvod je celkem zrejmý: zlé videnie Vám zhoršuje kvalitu života.

Krátkozrakosť

Pokiaľ máte krátkozrakosť (myopiu), tak nerozoznávate dobre predmety v diaľke. To Vás núti pomáhať si žmúrením a privieraním očí. Žmúrenie očí Vám pomôže k očným vráskam, no ostrosť videnia zlepší len málo.Akonáhle sa naviac posadíte za volant automobilu, potom sa táto zdánlivá “nepríjemnosť” mení v reálne riziko a ohrozuje nielen Vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. To platí najmä na jeseň, kedy časté hmly, dážď a skoré stmievanie znižujú viditeľnosť.

Ďalekozrakosť

Pokiaľ naopak trpíte ďalekozrakosťou (hypermetropiou) a nenosíte okuliare, potom svoje oči celodenne zaťažujete. Bez okuliarov Vaším očiam nedoprajete odpočinok ani pri pohľade do diaľky, kedy zdravé oči prirodzene relaxujú. U nekorigovanej ďalekozrakosti sú oči stále zaťažené a to najmä pri čítaní, alebo práci na počítači. Po dlhšej dobe strávenej pri počítači alebo knihe sa Vám text môže začať rozmazávať, slziť oči, páliť viečka a Vy ste unavení. Niekedy sa môže objaviť aj bolesť hlavy, ospalosť či migréna. Správne okuliare Vám dokážu od všetkých týchto ťažkostí pomôcť.

Astigmatismus

Pri nekorigovanom astigmatizme je videnie celkovo zdeformavané. Táto očná vada môže často unikať pozornosti, pretože spôsobuje skreslené videnie len v jednom smere. Človek s astigmatizmom tak dokáže prečítať písmená, ale musí si pomáhať náklonom hlavy, alebo žmúrením.

Druhým dôvodom prečo je dobré nechať si skontrolovať oči je to, že včasná prehliadka Vám môže doslova zachrániť zrak!

Pre zhoršené videnie do diaľky v dospelosti existuje veľa príčin. Môže sa jednať len o prejav už dlho existujúcej očnej vady, ale môže taktiež ísť o prejav onemocnenia rohovky, sietnice, alebo o prejav niektorého celkového ochorenia. Na kvalitu zraku majú veľký vplyv bežné ochorenia od cukrovky, cez vysoký krvný tlak, až po roztrúsenú sklerózu, alebo ochorenie štítnej žľazy. Podobne pokiaľ užívate lieky, môžu sa ich vedľajšie účinky prejaviť na očiach. Zhoršenie zraku u typických očných chorôb ako je zelený a šedý zákal, alebo degenerácia makuly, väčšinou prichádzajú pomaly. Preto je vo veku nad 50 rokov veľmi dôležitá prevencia a pravidelná prehliadka u očného lekára.
 

Všeobecne platí, že akonáhle spozorujete, že sa s Vaším zrakom niečo deje, mali by ste si nechať oči odborne vyšetriť. Vaše prvé kroky môžu viesť k optometristovi, ktorý zistí, či Vaše ťažkosti vyriešia okuliare a predpíše Vám ich. Pokiaľ naopak nájde príznaky niektorého ochorenia, pošle Vás na prehliadku k Vášmu lekárovi. Prípadne Vám doporučíme kontrolu u našej spolupracujúcej očnej lekárky. Pri tomto vyšetrení sa oči rozkvapkávajú a hľadá sa príčina Vašich ťažkostí.

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more