Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Služby    »   Kontrola pri kontaktných šošovkách

Kontrola pri kontaktných šošovkách

Kontrolu odporúčame vždy, ak nosíte kontaktné šošovky a zaznamenali ste niektorú z nižšie uvedených ťažkostí. Navštíviť by ste nás mali ale aj v prípade, že používate šošovky dlhodobo a žiadne ťažkosti zatiaľ nepociťujete. Aj pri tomto bezproblémovom používaní totiž na oku veľmi často prebiehajú nenápadné a pozvoľné zmeny, ktoré sa spočiatku nijako neprejavujú. Tieto zmeny potom vedú k trvalému a nevratnému poškodeniu očí (najmä viečkovej spojivky), alebo spôsobí vyššiu náchylnosť k akútnym infekciám.

Kontrolu môžete využiť aj vtedy, ak síce šošovky aktuálne nenosíte, no aj napriek tomu cítite, že Vaše oči nie sú v poriadku. Vaše  ťažkosti môžu byť spôsobené suchým okom, ktoré u Vás mohlo vzniknúť z mnohých príčin (jednou z nich môže byť aj nosenie šošoviek v minulosti).

 

Kedy a ako často na kontrolu?

 

 

Ako prebieha kontrola v optike Fontána?

Kontrola videnia so šošovkami

Ako prvé overujeme kvalitu videnia s Vašimi aktuálnymi šošovkami každým okom zvlášť, do diaľky i blízka. Zhoršenie videnie je jedným z príznakov poškodenia očného povrchu (rohovky), alebo spojivky. Klienti zníženie ostrosti často riešia samy tak, že objednajú silnejší dioptriu. To je veľmi nevhodné riešenie. Zbytočne "silné" dioptrie totiž skutočný problém nerieši a naoak spôsobujú zvýšenú akomodačnú záťaž - oči sú zaťažované neprirodzene do diaľky a zvýšene do blízka. Pri každom zhoršení videnia s kontaktnými šošovkami navštivte odborníka. 

Kontrola šošovky na štrbinovej lampe

Po kontrole videnia Vám posvietime do očí svetlom štrbinovej lampy, v ktorej vidíme zväčšený obraz Vášho oka aj s šošovkou. Hodnotíme, či má šošovka hladký čistý povrch bez usadenín a či sa optimálne pohybuje. Šošovka musí byť čistá, hladká a ľahko kĺzať po oku. Pokiaľ naopak vidíme na povrchu usadeniny, je potrebné zmeniť typ materiálu, alebo roztok na šošovky. Extrémny pohyb môže znamenať chybný výber "zakrivenia" šošovky, ale aj poškodenie spojovky, horného viečka - tá v niektorých prípadoch zhrubne tak, že pripomína dlažobné kocky a pri každom žmurknutí silne pohybuje šošovkou. To potom nositeľ vníma ako nepohodlie a zhoršené videnie.

Po týchto dvoch vyšetreniach Vás vyzveme k vybraniu šošoviek a následné testy už prebiehajú bez šošoviek.

Kontrola počtu dioptrií na prístroji

Objektívna refrakcia, čiže skutočný počet dioptrií, meriame na automatickom refraktometri. Tu zistíme aj prítomnosť cylindra a porovnáme, či je zhoršenie videnia následkom skutočného nárastu dioptrií, alebo pramení z iných príčin.

Kontrola dioptrií subjektívne - čítanie

Tu zistíme, s akou hodnotou dioptrie a cylindra sa Vám najlepšie číta na diaľku a na blízko. Zhodnotíme, či je vhodné korigovať aj prípadný očný astigmatizmus (cylinder) špeciálnou (tórickou) kontaktnou šošovkou, alebo či sa použije klasická sférická šošovka.

Kontrola zakrivenia oka na topografu

V našej praxi u každého nositeľa šošoviek pravidelne kontrolujeme celý tvar rohovky. Používame prístroj rohovkový topograf, ktorý zmapuje každý kúsok Vašej rohovky. Dokážeme tak zachytiť aj veľmi drobné zmeny, ku ktorým pri nosení nevhodných šošoviek môže dôjsť. Odhalíme tým nielen chybne vybranú (príliš tesnou) šošovku, ale aj prípadné prepuknutí vážneho ochorenia rohovky - keratokonusu. Práve nosenia šošoviek je jedným z rizikových faktorov vzniku keratokonusu. Ochorenie sa objavuje najčastejšie medzi 15-30 rokom veku. Teda vtedy, keď ľudia najčastejšie nosia šošovky.

Kontrola spojovky a rohovky bez šošoviek

Ďalšie vyšetrenie prebieha opäť na štrbinovej lampe, kedy svietime do oka. Tentoraz prezeráme tkaniva oka. Kontrolujeme spojovky, ktoré pokrývajú bielko aj obe viečka. Hodnotíme stav rohovky, prítomnosť nových cievok, hladkosť a čírosť rohovky. Sledujeme množstvo sĺz, tzv. výšku slzného menisku. Pri podozrení na zníženie slzivosti vkladáme do očí testovací papierik na určenie množstva sĺz (Schirmerov test). Starostlivo sledujeme stav okrajov viečok, kde ústi dôležité žliazky. Pre odhalenie poškodených buniek spojovky a rohovky používame špeciálne diagnosticke farbivá. Jednorazové sterilné papieriky napustené farbivom iba ľahko navlhlčíme fyziologickým roztokom a kvapneme do oka. Farbivá nedráždi, nepáli a nám umožní okamžite vidieť, či šošovka na niektorých miestach neprimerane tlačí, alebo či je rohovka pod šošovkou poškodená.

Kvalita slzného filmu (Tear Break-Up Time) a Meibomských žliaz (Infračervená Meibografie)

V niektorých prípadoch dopĺňame vyšetrenie o meranie kvality slzného filmu. Na topografe prakticky natáčame video Vašich sĺz na oku a prístroj meria, ako dlho vydrží nepoškodený. Stav a počet Meibomských žliazok v hornom aj dolnom viečku mapujeme pri infračervené meibografii. Prístroj zaobstará fotografiu a vyhodnotí stupeň poškodenia týchto žliazok v %.

 

Praktické rady pred kontrolou šošoviek u nás

 

 Na kontrolu sa môžete objednať osobne na optike, telefonicky počas otváracích hodín, alebo kedykoľvek on-line tu.

 

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more