Námestie Andreja Hlinku 25/30 - Budova Považan - prízemie, P. Bystrica.
  0917 544 761    Po - Pi: 08:00 - 17:00, So: zatvorené
»   Služby    »   Aplikácia tvrdých šošoviek

Aplikácia tvrdých šošoviek

Aplikácia tvrdých (RGP) šošoviek sa v mnohých pohľadoch odlišuje od aplikácie mäkých kontaktných šošoviek. Vyšetrenie zaberie podstatne viac času (na základe našich skúseností od 1-3 hodín).

V našej praxi aplikujeme viacero typov tvrdých šošoviek:


Celé vyšetrenie začína kontrolou predného segmentu oka biomikroskopom, kde sa kontroluje a hodnotí stav oka. Následne sa keratometrom zmeria zakrivenie rohovky vo viacerých kvadrantoch rohovky (predné priesvitné časťi oka). Celá kontrola je bezkontaktná, čiže sa oka priamo nedotýkáme, len svietime svetlom. Na základe meraní vyberieme vhodnú diagnostickú (skúšobnú šošovku), ktorú vložíme do oka.


Fáza 1: zkúška so skúšobnou šošovkou

Skúšobné šošovky nemajú presné dioptrie, ktoré potrebuje pacient (dioptrie sa merajú až v poslednej fáze aplikácie). V tejto fáze vyšetrenie ide najmä o to aby sme zistili správne zakrivenie, priemer šošovky, taktiež prítlak okrajov šošovky na spojivku. Overuje sa, či je kontaktná šošovka dostatočne “vzdialená” od rohovky. Kedže sklerálne a semisklerálne šošovky sa nedotýkajú rohovky (ležia na tzv. jazierku-vrstve sĺz), meriame a kontrolujeme vzdialenosť zadnej plochy kontaktnej šošovky a rohovky.
Aby sme pri tejto kontrole videli “jasnejšie” a “presnejšie”, pri nasadení kontaknej šošovky aplikujeme do oka neškodné kontrastné farbivo (flourescein). Vďaka tejto kontrastnej látke a osvietení oka kobaltovo-modrým svetlom dokážeme lepšie posúdiť, či je daná šošovka pre oko vyhovujúca alebo nie. Flourescein pacient vôbec necíti, ale pomáha vyšetrujúcemu lepšie vidieť.

Fáza 2: kontrola usadenia

Po prvom nasadení sa vyhodnocuje pohyb kontaktnej šošovky, jej usadenie a pacientovo pohodlie. V prípade, ak čokoľvek na šošovke nevyhovuje (príliš tesná alebo voľná šošovka, zlý pohyb, nevyhovujúci priemer), volíme novú skúšobnú šošovku. Jej paramtere zmeníme už tak, aby pacientovi vyhovovala.
Pri zložitejších aplikáciách sa môže stať, že potrebuje vyskúšať aj 5 typov šošoviek, kým nájdeme tú správnu (preto je spomínaný čas vyšetreni 1-3 hodin). Celý proces potom opakujeme aj pri druhom oku.

Fáza 3: tolerančný test

Následne pacient musí počkať 30-60 min, kým sa šošovky usadia. V závislosti od konktrétneho typu je potrebné striktne tento čas dodržať. Sklerálne a semisklerálne šošovky sa usadzujú dlhšie, než bežné kontaktné šošovky. Keby sa tento proces nedodržal, viedlo by to k chybnému meraniu dioptrií, poprípade by šošovky nemuseli vyhovovať pri dlhšom nosení. Po 30-60 min opäť kontrolujeme oči biomikroskopom. Pokiaľ je všetko v poriadku a pacientovi pocitovo šošovky vyhovujú, prechádzame k záverečnému kroku.

Fáza 4: meranie dioptrií

Až cez nasadené a usadené kontaktné šošovky sa vymeriavajú dioptrie, ktoré pacient potrebuje. Tento dioptrický predpis nieje vôbec podobný predpisu na okuliare, platí len pre dané kontaktné šošovky. Pacienti sa často zľaknú, že sa tieto dioptrie veľmi líšia od ich predpisu v okuliaroch. No v týchto prípadoch je to uplne bežné! Dioptrie sa vymeriavajú rovnakým spôsobom, akoby pacient kontaktné šošovky vôbec nemal, čiže čítáme písmena cez foropter alebo zkúšebné okuliare.


Sú tieto šošovky aj pre mna?

Sklerálna kontaktné šošovky sú obzvlášť vhodné pre pacientov s nepravidelnou rohovkou (napríklad pacientov po keratoplastike alebo pacientov s keratokonom, keratoglobom a pelucídnou marginálnou degeneráciou.
Všetci týto pacienti majú pri bežnom meraní dioptrií veľké problémy, nakoľko ich prístroje nedokážu presne zmerať. Často majú extrémne vysoké dioptrie a subjektívne nedokážu popísať rozdiel v tom, ako vidia. Aj pri zmene o dioptriu nevidia vôbec rozdiel. Nakoľko už majú v oku kontaktnú šošovku, ktorá všetky nerovnosti vyrovnala, reagujú pri vyšetrení ako bežní pacienti (na zmeny aj o 0,25 dioptrie). Vyšetrenie dioptrií je veľmi pohodlné, rýchle a presné. Šošovka naplnená roztokom totiž vyrovná všetky nerovnosti, podobne akobyste na hrboľatú zem naliali veľké množstvo vody tak, že vyplní všetky jamky. Jej povrch je potom absolútne hladký.

Po záverečnom meraní má pacient možnosť vidieť, aký by bol jeho zrak pri nosení takýchto šošoviek. Nie je výnimkou, skôr pravidlom, že aj u pacientov s keratokonom dosahujeme znovu plnohodnotné videnie. Pacient znova vidí, akoby žiadne ochorenie rohovky nemal. Veľmi často sú naši pacienti prekvapený komfortom týchto šošoviek, ktoré takmer necítia.
 

Ako prebieha nákup

5 jednoduchých krokov k novým okuliaromZmeranie zraku

Pri kúpe nových okuliarov Vám vždy odporúčame nechať si zrak premerať.Výber rámu

Rám musí ladiť k Vašej tvári, osobnosti aj štýlu. Musí však byť vhodný pre potrebné dioptrické šošovky.


Výber šošoviek

Pomôžeme Vám vybrať také šošovky, aby Vaše videnie bolo skutočne perfektné.Centrácia

V praxi kladieme veľky dôraz na centrovanie šošoviek a ich pozíciu stále meriame aj digitálne.


Vydanie okuliarov

Doba výroby okuliarov závisí od typu korekcie šošoviek. O zhotovení vás informujeme e-mailom alebo telefonicky.

Michal

Krasňanský,
MSC.


Bakalárske štúdium optometrie ukončil na Masarykovej Univerzite v Brne. Magisterské štúdium absolvoval na HTW Aalen v Nemecku so záverečným výskumom zameraným na aniseikoniu. Od roku 2011 pracuje ako externý lektor a vedie viacero vzdelávacích kurzov pre rôzne optické firmy. Pravidelne prednáša na domácich a zahraničných konferenciách. Okrem štúdia v Nemecku absolvoval odborné stáže na Pacific University of Optometry (Portland,USA) zamerané na binokulárne videnie, zrakové tréningy,pediatrickú a športovú optometriu. Na stáži v New England College of Optometry (Boston,USA) sa venoval diagnostike a klinickej praxi.

Mgr. Jitka

Krasňanská,
PH.D.


Jitka Krasňanská vyštudovala 5-ročný štúdijný program Optika a Optometrie na Lekárskej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Po získaní akademického titulu Mgr. pokračovala v doktorskom štúdiu, ktoré ukončila úspěšnou obhajobou dizertačnej práce v roku 2015. Počas štúdia absolvovala akademické stáže na Veleučilišti Veľká Gorica v Chorvátsku a na Aston University, Birmingham,Veľká Británia. Počas doktorského štúdia pracovala ako vedúca očnej optiky a aplikačného strediska spoločnosti Fokus optik, a.s. v Brne. Tu sa venovala najmä refrakcii, aplikácií mäkkých konaktných šošoviek a managementu očnej optiky.
mudr. cagalova bystrica

MUDr. Zuzana

Cagalová


Po úspešnom ukončení štúdia všeobecného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave nastúpila na očnú kliniku do fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už od svojho nástupu sa intenzívne venovala starostlivosti o detských pacientov, vrátane tých najmenších. Ako mladá ambiciózna lekárka sa zaslúžila o zavedenie mnohých moderných postupov a vyšetrovacích metód najmä v oblasti skreeningu očného pozadia u predčasne narodených detí. Prvú atestáciu v odbore očného lekárstva získala v roku 2001, druhú atestáciu získala v roku 2006 a v roku 2007 získala špecializáciu v pedooftalmologii po absolvovaní praxe na očnej klinike v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, podieľa sa na organizácií odborných konferencií s tematikou detskej oftalmológie. Špecializuje sa na diagnostiku a liečbu detskej tupozrakosti a škúlenia. Ovláda operatívu aj komplikovanejšie stavy škúlenia u detí aj dospelých. Nadšene sleduje všetky aktuálne trendy v detskej oftalmológii vrátane kontroly myopie, aplikácie špeciálnych šošoviek u detí a nových možností zrakových cvičení.

Lenka

Šamajová


Lenka Šamajová úspešne absolvovala Obchodnú akadémiu v Považskej Bystrici so zameraním na ekonomiku a účtovníctvo. Počas štúdia získala certifikát z podvojného účtovníctva v účtovníckom programe OMEGA. Po zložení maturitnej skúšky v roku 2015 pôsobila v odbornom veľkoobchode so sídlom v Považskej Bystrici. K týmu optika Fontána sa pridala na začiatku roku 2018. Aktívne sa zaujíma o typológiu tváre, varianty štýlu a farebnú diagnostiku. Sleduje aktuálne módne trendy v designoch a materiáloch okuliarových obrúb. Vyniká trzpezlivosťou a vľúdnym prístupom nie len k dospelým, ale aj k našim nejmenším zákazníkom. V spolupráci s optometristami asistuje pri zrakovom cvičení, výbere vhodných rámov a kompletování Vašich nových okuliarov. Je zaškolená na obsluhu moderných zábrusných prístrojov, na ktorých denne spracováva skla do Vašich nových okuliarov. Spravuje agendu e-shopu optiky Fontána a starostlivo balí a pripravuje všetky zásielky, ktoré Vám posielame po celom Slovensku.

REZERVÁCIA
VYŠETRENIA


Objednajte sa na vyšetrenie priamo v našom
rezervačnom systéme
 


O NÁKUPE


POLOHA A KONTAKTY


Adresa:

Námestie Andreja Hlinku 25/30
Považská Bystrica 017 01
Budova Považan - prízemie
(oproti zrekonštruovanej fontáne)

E-mailinfo@optikafontana.sk
Tel. č.: 0917 544 761

OTVÁRACIE/
ORDINAČNÉ HODINY


PO: 08:00 - 17:00
UT: 08:00 - 17:00
ST: 08:00 - 17:00
ŠT: 08:00 - 17:00
PI: 08:00 - 17:00
SO: zatvorené

AKCEPTOVANÉ KARTY

                   


UŽITOČNÉ ODKAZY

Obchodné podmienky
Produktové portfólio

Slnečné okuliare
Objednanie
Vyšetrenia


learn more               learn more